Regeneračné cetrum ezofit

Zázrakom prírody je ľudské telo, ktoré sa dokáže samo regenerovať. Nebráňme mu v tom.

Horoskopy - Slnečné znamenia

Vážení priatelia, keď budete čítať tieto riadky a budete chcieť pochopiť ich informačnú hodnotu, uvedomte si, že medzi nami niet typického predstaviteľa ktoréhokoľvek znamenia. Každý z nás má v sebe celý horoskop, každé znamenie. Energia niektorého z nich je zdôraznená väčším počtom planét alebo výskytom dôležitých prvkov. A práve znamenia tých planét, ktoré sú v našich horoskopoch silnejšie zastúpené, prežíváme intenzivnejšie než ostatné. Takže jedinec, ktorý sa narodil v čase, keď sa Slnko nachádzalo povedzme v Rakovi, nemusí vykazovať znaky typické pre toto znamenie (citlivosť,vzťah k rodine, ...), ale môže sa prejavovať ako Lev, pretože v tomto znamení má silné zoskupenie osobných planét. Teda sa v ňom silnejšieprejaví energia Leva. Málokto si tieto súvislosti uvedomuje, a tak súmnohí sklamaní, keď sa v charakteristike toho “svojho” znamenianespoznávajú. Akonáhle sa teda nájdete v každej charakteristikeznamenia, žijete svoj horoskop a skrz neho svoj život, synteticky,komplexne. Pokiaľ vám bude „sedieť“ výhradne len to jedno znamenie,čaká vás na sebe ešte dosť práce. Pri “štúdiu” vám prajeme veľa pohody,príjemnej zábavy, ale aj trochu poučenia.

Baran

21. Marec – 20. Apríl

Jedinci s prevahou energie Barana sú neustále poháňaní vnútornou potrebou ísť vpred, majú tendenciu predvádzať sa rôznymi spôsobmi, buď ako bitkári, alebo ako výkonní športovci. Zvyčajne bývajú štíhlejší (športová postava). Sú emocionálne pomerne nestabilní, a pokiaľ sa zdá, že idú za láskou alebo túžia posláve, je to zvyčajne preto, lebo nie sú celkom istí sebou samými a potrebujú neustálu podporu a utvrdzovanie vlastných kvalít. Vášeň, i sexuálna, je prudká, úprimná, nemá však dlhé trvanie. Málo sa starajú o to, či dokončia to, čo začali, alebo majú silnú potrebu sebapresadenia, chcú byť prví (v sexuálnej oblasti to máloktorý partner radostne privíta). Najviac ich hnevá nútená nečinnosť, ktorá ich vie doviesť až do depresívnych stavov, prípadne až do zúrivosti, ak sa im v aktivite bráni. Ak sa majú naučiť žiť plnohodnotne, mali by si nájsť partnera so znakmi Váh, aby našli cesty k harmónii, vyrovnaniu a zmiereniu sa so svetom. Najviac im vyhovujú povolania, kde sa uplatňuje zvýšená aktivita, boj, rýchlosť, aktívna sila, práca s kovmi, s bodnými areznými nástrojmi. v prípade, že nevedia upatniť atribúty svojho sebaprejavenia, najviac trpia chorbami krvi, krvného tlaku, bolesťami hlavy, zápalmi, úrazmi, následne problémami s obličkami, žalúdkom, pečeňou, zlomeninami kostí. Z preparátov odporúčame hlavne Korolen,RegalenRenolStimaral, so zodpovedajúcimi doplnkami krémov, Spiron.

Mgr. Miroslav Kostelnik

Znamenie Barana 21. 3. – 20. 4., vládnuca planéta Mars
„Tebe Baran,“ povedal Stvoriteľ, „dávam ako prvému svoje semeno. Ty máš tú česť ho rozosiať. Každé semeno, ktoré zaseješ, nech sa v tvojej dlani mnohonásobne rozmnoží. Nebudeš mať čas na to, aby si uvidel semená rásť, lebo všetko, čo zaseješ, zrodí opäť niečo nové, čo musí byť zasiate. Ty budeš prvý, kto prenikne ľudského ducha Mojou myšlienkou. Avšak tvojou úlohou nie je priblížiť sa k tejto myšlienke, živiť ju, ani pochybovať o nej. Tvoj život je konať, a jedinou činnosťou, ktorú ti ukladám je: Začni tým, že oboznámiš človeka s Mojim stvorením! Pre tvoju dobrú prácu, ti dávam cnosť sebavedomia,“ a Baran pokojne odišiel späť na svoje nebeské miesto… A potom, keď dych života vstúpil pri narodení do jeho tela, zároveň vdýchol aj podnet k tvorivej činnosti. Tento kritický moment celého radu síl magnetického poľa Slnka, Mesiaca a hviezd – prúdiacich telom dieťaťa fixujú a určujú relatívne polohy elektrónov a protónov v atómoch mäsa, krvi a kostí dieťaťa na celý život (charakterizoval tento dar Dr. W. J. Tucker). Napriek dynamickosti a smelosti charakteru Barana, zdroj jeho zdanlivo odvážnej energie nie je v skutočnosti neobmedzený, lebo je u neho neustále prítomná tendencia preceňovať svoju fyzickú silu. Nakoľko najaktívnejšou časťou jeho tela je mozog, má preto domýšľavú dôveru, že zvyšok jeho organizmu zvládne jeho vitalitu, pokiaľ ide o uskutočnenie mnohých plánov a prác, ktoré Barana vždy zamestnávajú, avšak tak to býva iba zriedkavo. V skutočnosti potom jeho entuziazmus, úsilie o vodcovstvo a štvanie sa ho núti niekedy klásť nerozumné požiadavky na svoje rezervy a energie. Najšťastnejší a najviac uspokojený je vtedy, keď je svojím vlastným pánom a koná po svojom. Nič ho tak nerozladí a neirituje, ako keď sa v zamestnaní ocitne v podriadenom postavení a musí prijímať rozkazy iných. Potrebuje zvyčajne radu od menej výbušných a prudkých ľudí.
Je idealista, romantik, extrovertne založený, lojálny a úprimný. Miluje svoju nezávislosť. Ak je vyzvaný k dobrodružstvu, neváha a pustí sa do neho hlava-nehlava. Jeho charakteristická schopnosť je, že stále postupuje vpred bez komplexov. Tiež okázalo vyjadruje svoje názory. Netají sa svojimi emóciami, ale nikdy nezabúda na svoje „JA“, dokonca ani vo víre vášne. Zo svojho okruhu si predvídavo volí takých ľudí, ktorí ho budú podporovať v jeho záležitostiach, cieľoch, aj v láske. Ten, kto sa ocitne v akýchkoľvek vzťahoch s Baranom, mal by mať na pamäti, že vo všetkých záležitostiach a vzťahoch budú stáť na prvom mieste jeho záujmy, a ľudia musia pre neho obetovať svoje vlastné usilovanie a ciele. Ak túto „obeť“ podstúpia, čaká ich láska, dobrodružstvo, pestrosť spoločenských činností. Inak povedané – nudiť sa nebudú…
Baran obvykle dobre zarába a zabezpečuje rodinu, preto miluje prepych a obklopuje milovaných peknými vecami. Baran je náchylný na príhody, ktorých príčinou býva zúženie a blokáda malých ciev v hlave. Silou vôle a pálčivou túžbou „vrátiť sa do aktivity“ dokáže premôcť chorobu… Bunkovou soľou Barana je fosfát draselný – napomáha obnoviť mozgové bunky a tiež mentálnu čulosť, ktorú tak rád zo seba vydáva. Vyčerpanie tejto soli má za následok podráždenosť, bolesti hlavy, nervóznu dyspepsiu a celkový pocit vyčerpanosti. Našťastie túto soľ obsahujú bežné potraviny: zeler, repa, hlávkový šalát, karfiol, potočnica, špenát, cibuľa, reďkovka, mrkva, uhorky, datle, jablká, orechy a citróny. Strava Barana má obsahovať aj príslušné množstvo organického železa a proteíny vytvárajúce svalstvo, ktoré sa nachádzajú v nemastnom mase a v rôznych druhoch zeleniny. Ľudia by si mali uvedomiť, že väčšinu chorôb nezapríčiňuje „niečo“, ale nedostatok niečoho – chýbajúca bunková soľ. Tento nedostatok môžeme odstrániť, ak trvalo podvyživeným bunkám zabezpečíme chýbajúce živiny (prírodné – nie chemicky vyrobené), a tým sa samoliečebné mechanizmy nášho organizmu naštartujú a telo vylieči samo seba. Takéto liečenie nemá ani teoreticky, ani prakticky žiadne vedľajšie účinky.
Nízka hladina väčšiny životne dôležitých živín sa dlhé roky až desaťročia neohlasuje takmer žiadnymi príznakmi. Skôr pociťujeme, že máme nejako menej životnej energie, sily a vitality oproti tomu, koľko by sme mali mať, ale časom si aj na to zvykneme… (Preto som sa rozhodol uverejňovať pre všetky znamenia, v ktorých sa rodíme, túto chýbajúcu bunkovú soľ)

František Šteffek  

Býk

21. Apríl – 20. Máj

Tí, u ktorých prevažuje energetické pôsobenie Býka, majú povahu skôr pokojnú, vyrovnanú. Vedia, že keď sa chcú niečo naučiť, potrebujú to zviazať s praxou a dobré výsledky dosahujú opakovaním stanovených postupov. Sú to ľudia neústupní, niekedy až tvrdošijne trvajú na svojich názoroch.Cieľavedomé úsilie im dáva dobré výsledky v tesnom kontakte so zemskou substanciou. Všetky ich aktivity musia byť účelové a využiteľné. Majú silný vzťah k majetku, ktorý im dáva pocit istoty a uspokojenia, nemajú radi hmotné, či finančné neistoty. Princíp hromadenia ich občas dovedie až k obezite, prípadne k zápche, lebo nechcú „pustiť“ nadobudnuté.Sexualita je pre nich zdrojom potešení z vlastného tela a tela partnera, pri milovaní majú radi trvanie, takže nejaký ten „typický“ Baran im nemôže dať dostatočné uspokojenie. Takže nad sex povyšujú erotiku. Občas sa u nich prejaví žiarlivosť v tej najničivejšej podobe. Neradi opúšťajú pohodlie príjemného domova, majú radi pohodlné a pekné veci okolo seba, občas majú tendenciu zvrhnúť sa ku gýču. Majú v sebe málo dynamiky, je pre nich typická skôr úžasná sila zvieraťa, ktoré je ich symbolom. Naplnenie života nájdu až vtedy, keď si nájdu partnera, ktorý ich naučí zbavovať sa pohodlia a vecí, ktoré už prežili svoj význam a treba sa ich zbaviť, človeka so znakmi Škorpióna. Vyhovujú im povolania spojené s hmotou, zemou, peniazmi, starožitnosťami, nehnuteľnosťami, umeleckými atribútmi. V momente, kedy nemôžu svoje danosti uplatniť naplno, objavia sa problémy v oblasti krku, krčných ciev, stavcov, poškodí sa štítna žľaza a endokrinný systém, metabolizmus, prípadné neistoty nahrádzajú silným fortifikačným systémom tuku. Najvyhovujúcejšími prípravkami sú pre nich GynexRegalen, krásu pokožky udrží tiež pentagram krémov. 

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Býka 21. 4. – 20. 5., vládnuca planéta Venuša
Býk je mierumilovný pokiaľ ho nenapadnú alebo nerozzúria. Ak ho vyprovokujú, zaútočí na každého nepriateľa. Má veľkú vitalitu a vytrvalosť, ale jeho energia neprichádza sama od seba ako u iných znamení. Vždy potrebuje podnet od iných osôb alebo podmienok mimo neho. Dojmy a skúsenosti z detstva sú nezmazateľné v živote a dôležité pre stvárňovanie charakteru dospelého jedinca.Najvýraznejšou črtou povahy je, že húževnato sleduje svoj cieľ. Všetko, čo podniká, sleduje s veľkou rozhodnosťou. Pokiaľ ide o ľúbostné záležitosti, je schopný veľkej nežnosti a citu. Avšak v manželskom živote nie je vždy ľahké s Býkom žiť, lebo druhá strana nikdy nevie, čo ho rozzúri. Disponuje nekontrolovateľnými emóciami. Je krajne citlivý na psychické udalosti a emočné vplyvy svojho okolia.Keďže je nevedomky ovplyvňovaný myšlienkami iných, Býk by mal dôležité rozhodnutia robiť vtedy, keď je sám – na prechádzke v prírode. Nikdy by nemal podceniť infekciu hrdla a priedušiek, inak sa takýto stav stane chronickým. Mnohým zdravotným ťažkostiam môže zamedziť alebo ich napraviť správnou diétou. Nadváha má za následok ťažkosti s krvným obehom. Napr. zlosť, disharmónia a nepríjemné rozhovory počas jedenia, spôsobujú psychosomatické choroby, vrátane vredov a problémov so žlčníkom.Dôležitá pre Býkov je bunečná soľ síran sodnatý. Je potrebný pre kontrolu množstva vody zadržovanej v tele. Jej nedostatok spôsobuje opuchy tkanív. Potraviny, ktoré obsahujú túto soľ sú: špenát, biela repa, uhorky, karfiol, cibuľa, kapusta, tekvica, reďkovka. Treba tiež dbať, aby potrava obsahovala dostatok jódu (pre správnu funkciu štítnej žľazy) a vitamíny A a E.

František Šteffek

Blíženci

21. Máj – 21. Jún

Jedinci s prevahou energie Blížencov sú veľmi dynamickí. Získavanie a následná výmena informácií sa pre nich stáva dôležitou súčasťou ich každodenného života. Život jepre nich neustály flirt, flirtujú s vecami, slovami, životnými situáciami, prípadnými partnermi. Musia veci pomenúvať, aby ich uchopili a pochopili, stávajú sa (občas) mágmi slova. Neustály pohyb (fyzický i intelektuálny) im nedovolí dlhodobo sa sústrediť na jednu vec, veď naokolo je ešte toľko iných lákavejších podnetov. Ak klamú, tak buď preto, že im robí radosť, ako budú na ich reči ostatní reagovať, alebo preto, že si uvedomujú, že pravdou môže byť i to, čo im v tom momente príde na ich prekombinovanú logickú myseľ, plnú rôznorodých súvislostí. Radi potom okolie ohurujú zdanlivým obrovským množstvom vedomostí, pritom ide len o to, že sa snažia vedieť o všetkom niečo, a o tom potom hovoriť. Na to si ale potrebujú vytvoriť množstvo kontaktov. Hmotné statky majú pre nich zvyčajne malú hodnotu, iba ak nazískavanie ďalších možných intelektuálnych informácií.
Aj láska a sex je pre nich zdrojom množstva zaujímavých informácií, ktoré potom princípom extrapolácie a interpolácie presúvajú do ostatných „šuflíkov“ svojho intelektu. Najvyhovujúcejšími oblasťami života, kde sa môžu plne uplatniť, sú tie povolania, ktoré dovoľujú prejaviť sa ich dynamike myslenia a logike, kde môžu využiť mágiu slova – novinári, učitelia, spisovatelia umeleckej beletrie, či literatúry faktu, ale i klamstvo a ohlupovanie – reklamní manageri, politici a ich hovorcovia. Komunikácie sú cesty sprostredkovania informácie, teda aj nervové dráhy a celý nervový systém, ktorý môže byť, v prípade, že sa priemerný Blíženec nevie realizovať, poškodený. V prípade, že chcú pre seba nájsť skutočnú múdrosť, ako zdroj vnútorného uspokojenia, mali by sa dať do spolku partnerstva s človekom s prevažujúcou energiou Strelca. Najrizikovejšími oblasťami zdravia sú pre nich dýchací systém, hovoridlá, nervové dráhy a zakončenia, ramená.
Z prípravkov možnoo dporúčať, VironalKorolen,Spiron

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Blížencov 21. 5. – 21. 6., vládnuca planéta Merkúr
Ľudia s touto konšteláciou Slnka sú schopní viac počuť a vidieť ako priemer ľudí. Sú vnímaví na dojmy a zachytia ich veľmi presne. Tento neustály stav „superčulosti” je však veľmi vyčerpávajúci na nervový systém. Preto Blíženci potrebujú viac spánku a pohyb na čerstvom vzduchu ako ostatní ľudia, aby podporili obeh krvi a posilnili svoje pľúca. Väčšina Blížencov je uvravená a mali by sa vyhýbať prejavu netrpezlivosti a neskákať iným do reči… Na druhej strane majú schopnosť povzbudiť náladu ľudí, lebo prinášajú nákazlivé nadšenie, veselosť a vzrušujúcu konverzáciu. Nech robia v danom okamihu Blíženci hocičo, už myslia na niečo iné. Žijú vlastne v búrkach protirečení… Neznášajú schémy a neúspech ich dokáže ľahko zlomiť. Dokážu tvrdo pracovať len krátky čas.Obľubujú takú prácu, ktorá je predovšetkým rýchla, vyžaduje krátkodobú koncentráciu, a nie vytrvalosť. Pri práci potrebujú častejšie prestávky a uvoľnenia. Preto len málo Blížencov nájdeme tam, kde sa vyžaduje ťažká fyzická sila. Skôr vyhľadávajú takú prácu a uplatňujú sa tam, kde sa vyžaduje bystrý rozum alebo rýchle a šikovné ruky. Každodenná strava by mala obsahovať potraviny, ktoré vyživujú vyčerpané nervy, zvyšujú vitalitu a regulujú fibrín v krvi. Všeobecne by mali dať prednosť proteínovej strave – nemastné mäso, ryby, vajcia, syr, orechy a sójové boby. Významné sú aj kalciové potraviny, ktoré dokážu upokojiť rozrušené nervy – jogurt, mlieko, kapusta, kel. Ak sa do organizmu z potravín dostáva málo kalcia, je potrebné ho dopĺňať vo forme múčky z kostí alebo kalciových tabliet. Nezabúdať, že vitamín D je potrebný k absorpcii kalcia. Bunkovou soľou Blížencov je chlorid draselný a telo ho dostáva zo: zelenej fazuľky, špargle, cukrovej repy, karotky, karfiolu, kukurice, zeleru, marhúľ, broskýň, sliviek a z ananásu. Na záver možno povedať, že zmena je pre Blížencov rovnako potrebná ako vzduch na dýchanie… 

František Šteffek  

Rak

22. Jún – 22. Júl

Prevaha energie Raka sa odráža v posilnení emotívneho prežívania sveta. Ľudia, ktorí majú posilnenú túto energiu, neradi na seba upozorňujú. Dávajú prednosť intimite domáceho a citového života. Zakladajú si na rodine, na genealógii rodu. Zvyčajne majú veľa kreatívnej fantázie a sú schopní dobre pracovať so svojou pamäťou. Ich vnútorná aktivita je bohatá, navonok sa však prejavujú skôr pasívne svojou príchylnosťou, priateľskosťou, vnímavosťou a prispôsobivosťou. Ak tieto vlastnosti nezvládnu a nápor necitlivého sveta je na nich prisilný, prispôsobivosť sa mení na ovplyvniteľnosť, citlivosť na bojácnosť, náladovosť a chúlostivosť. V prípade, že majú potrebu iných svojimi citomi ovplyvniť, nalepia sa na nich ako mokrá košeľa. Lásku a sex považujú za prostriedok rozširovania rodostromu. Nakoľko majú v sebe silný prosociálny princíp, potrebu sa o iných starať, dobrými povolaniami sú pre nich práca s deťmi, v pohostinstvách a iných ústavoch sociálnej starostlivosti, bývajú vynikajúcimi kuchármi, starožitníkmi a historikmi.
U mnohých dobrá práca s fantáziou a pamäťou dáva dobré predpoklady pre spisovateľskú dráhu. Sú v pohode, ak môžu žiť podľa svojich vnútorných rytmov. Najchúlostivejšími orgánmi sú u nich žalúdok a pečeň, v prípade, že nevedia „stráviť“ vonkajšie podnety, tieto sa rýchlo poškodzujú. U žien sú ohrozené aj orgány „rodu a sociálnej starostlivosti“ - prsia a lono, všeobecne tiež hrudník. Svoju vysokú citlivosť sa môžu učiť mierniť s človekom prevažujúcej energie city kontrolujúceho Kozorožca. GynexVironal a Regalen sú najvhodnejšími „liekmi“ na ich boľačky, v čase citovej nepohody dobre využijú Stimaral

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Raka 22. 6. – 22. 7., vládnuca planéta Mesiac
Je znamenie, ktoré miluje komfort. Riadi štvrtý dom horoskopu, preto domov a rôzne predmety dennej potreby sú pre neho dôležité. Psychológia Raka je taká, že najskôr získava materiálnu základňu, odkiaľ potom môže bezpečne podnikať… Jeho cesta k úspechu je nepriama. Postupuje pomaly k tomu, čo chce vlastniť, potom v najneočakávanejší chvíľu uchváti svoju obeť, ako zviera – rak ju pevne zovrie a za nič nepustí. Rak potrebuje sympatie ľudí, s ktorými sa stýka, neznáša prudké rozhovory ani tvrdú kritiku, čí je to už zaslúžené alebo nie. Rak nie je nikdy spokojný so svojím súkromným životom. Spôsobuje to jeho vnútorný konflikt a neodôvodnené podozrenia.
Ak si odmyslím jeho pancier, zostanú nám odkryté vnútornosti žily a nervy, ako v elektrickej rozvodnej skrini… Tak si ľahšie dokážeme predstaviť fyzické ťažkosti Raka, vyvolané napätím – jeho nervózne trávenie, vredy, gastritídu, žalúdoční ťažkosti a slabé vylučovanie. Všetky tieto poruchy zdravia môže odstrániť opačnými emóciami, než cez aké vznikli. Napríklad: namiesto podozrievania by mal Rak rozvíjať v sebe dôveru, namiesto starostí – optimizmus, namiesto závisti a pomsty – odpúšťanie… Prenikavou črtou charakteru Raka je láska k domovu a rodine. Nič nemôže byť pre Raka rušivejšie, ako disharmonické podmienky v jeho domácností, a následok toho sú poruchy trávenia. Všeobecne Rak vie vynikajúco variť a býva hrdý na dobre naložený epikurejský stôl.
A rovnaká je aj jeho chuť do jedla. Preto by sa mal kontrolovať a neprejedať sa, lebo žalúdok a tráviaci trakt sú najslabšou oblasťou jeho organizmu. Mal by sa vyhýbať konzumácii nadmerného množstva cukru, škrobu a tuku v strave. Jeho základná strava by mala obsahovať hlavne proteíny, morské ryby (kvôli dostatku jódu), rôzne ovocie a zeleninu. Bunkovou soľou Raka je fluorid vápenný. Nedostatok tohto nerastu zapríčiňuje kŕčové žily, ochabnutie svalov, zubné kazy a oslabenie zraku. Zdrojom tejto dôležitej soli je: mlieko, syry, jogurt, kel, potočnica, červená kapusta tekvica, cibuľa, pomaranče, citróny, žĺtka z vajec, hrozienka, ražný chlieb. Prospešné je stravu doplniť vitamínom E a B-komplexom. Odporúčam Rakom vyskúšať si tento diétny recept: Pomiešať jemne postrúhanú cibuľu s tvarohom, posypať ho zelerovým semenom a natrieť na ražný chlieb alebo Kneckebrot – dobrú chuť!

František Šteffek  

lev

23. Júl – 23. August

Energia Leva je energiou stabilizovaného ohňa. Jedinci poznačení touto energiou sa potrebujú predviesť vo veľkom dramatickom geste.
Chcú, aby si ich všimli všetci,veď predsa oni nesú svoj kráľovský majestát na obdiv a nechávajú sa oslavovať a obdivovať (ale len preto, že si ešte nie sú celkom istí svojou osobnosťou a mnohokrát trpia nedostatkom sebadôvery). Zdôrazňovanie ega môže mať u nich pozitívny, ale aj negatívny charakter. Závisí to od toho, na akú úroveň sa dostala ich osobnosť vo vývoji. Ich láska, tvorivosť a nadšenie, organizačný talent pôsobí na okolie euforizujúco, podnetne a keď ich okolie pochváli, vedia byť na seba veľmi pyšní. Nebývajú „podrazákmi“, to by im nedovolila dôstojnosť a priamosť, s ktorou pôsobia na okolie. Ale keď im levia energia prerastie cez hlavu, stávajú sa arogantnými chválenkármi, túžiacimi ovládať svojou mocou ostatných. Zvyčajne sú hraví a kreatívni, ale ak ich princíp hry ovládne, prejaví sa náruživosť, silná túžba po zaháľke, zábavkách a potešeniach tela. Stávajú sa „salónnymi levmi“ v tej najúbohejšej podobe, plnej veľkých teatrálnych gest, ťažkých zlatých reťazí okolo krku, mohutných prsteňov na každom prste (možno by stálo za to pozrieť im aj pod ponožky). Aj milovanie sa s nimi tak môže mať dve podoby – radostnú, hravú, alebo plnú arogancie, pýchy, chválenkárstva a pritom slabého výkonu. Potreba ovládať sa potom odráža i v povolaniach. Šéf podniku, riaditeľ banky, herec, žiariaca hudobná alebo športová hviezda (veľa razy ovešaná ako vianočný stromček, ale dutá ako bambus), významný politik – to sú miesta, kde sa cítia najistejšie. Ak nezvládajú nápor, ktorý sa na nich kladie, zlyhá srdce, celý srdcocievny systém, ak postavenie, poškodí sa chrbtica. Korolen je najlepším prípravkom pre leví charakter. Celistvosť osobnosti môžu dosiahnuť s kolektivistickým Vodnárom. 

Mgr. Miroslav Kostelnik 

 

Znamenie Leva 23. 7. – 23. 8., vládnuca planéta Slnko
Lev je znakom kráľovským a človek tohto znamenia sa tak aj správa. Avšak tento hrdý
a panovačný človek je neprávom vychvaľovaný prívlastkami naj…V podstate je to dravec a ten zostáva šelmou vždy. Keď sa ho niečo dotkne, vie byť namyslene arogantný skôr ako pyšný, skôr nazúrený ako prísny, skôr citový ako zaľúbený. Hoci nie je nikdy úmyselne krutý, jeho neuznanlivosť voči právam iných môže viezť k najhoršiemu druhu nátlaku a týrania, hlavne ak sa ocitne v úradnom, politickom alebo vládnom postavení.
I najvznešenejší ľudia znamenia Leva majú chvíle lenivosti a odkladania povinností. Dôvera v šťastné hviezdy ich niekedy zavedie k hazardu v kasínach alebo k špekuláciám na burze či v obchodovaní. Lev by si mal osvojiť výživný režim, bohatý na proteíny a veľmi chudobný na cukor a škroby.Má predispozíciu k chorobám srdcovo cievnym a s ním súvisiacimi ťažkosťami. Mal by sa vyhýbať nadváhe, stresu a nesprávnej diéte. Varujúce signály, aby zlepšil svoje životné zvyky je krátkosť dychu, ostrá bolesť za hrudnou kosťou, malátnosť a závrat. Potraviny, ktoré mu dodajú proteín a pomôžu napraviť slabý krvný obeh sú: nemastné mäso, hydina, divina, jogurty, syry, vajcia a sójové bôby.Bunkovou soľou Leva je Fosfát magnézia (nedá sa umelo nahradiť…) pre obnovenie nervovej energie, ktorou tak plytvá, k posilneniu svalov a štruktúry kostry. Stimuluje aj tráviace a vylučovacie funkcie, pomáha tvorbe albumínu v krvi a udržuje jej prirodzenú tekutosť. Cennými zdrojmi fosfátu magnézia sú: mandle, raž, hlávkový šalát, jablká, slivky, figy, citróny, kokosové orechy, uhorky, čučoriedky, cibuľa a orechy. Červené víno v malom množstve pri obede mu neuškodí, avšak tvrdý alkohol áno. Najdôležitejšie vitamíny pre Leva sú C a E, získané z prírodných zdrojov…!

 František Šteffek 

panna

24. August – 23. September

Dôkladnosť, systematickosť a obľuba poriadku sú typické pre zrodencov s prevažujúcou energiou Panny. Majú tendenciu všetko podrobovať analýze, takže im neostáva veľa času k aktívnemu činu. Navonok pôsobia dosť chladne, vnútri však prebiehajú aktívne myšlienkové pohyby. Zemský charakter energie znamenia ich núti sústreďovať sa na hmatateľnú realitu, venujú sa konkrétnym a materiálnym záležitostiam, čo ich dovádza k činnostiam vyžadujúcim manuálnu zručnosť. Sú najčistotnejší zo všetkých znamení, dbajú na hygienu a zdravie, lebo vedia, že len zdravý človek môže splniť do bodky všetky svoje každodenné povinnosti. Robia všetko preto, aby si udržali kondíciu, ich postava je súmerná, ale akási „strohá“. Ak zlenivejú a prestanú dbať o telo, narastie im zvyčajne bruško. S tenkými rukami a nohami k tomu potom pripomínajú výzorom pavúčika. Všetku poriadku milovnosť a serióznosť otáčajú navonok, málokedy sami seba berú až tak vážne. Stáva sa, že sa občas vzbúria proti všetkým svojim zásadám a menia sa na „bláznivú Pannu“, ktorú ťažko spoznáva okolie, ale aj oni sami. Nezvládnutá energia znamenia ich mení na puntičkárov, ktorí neustále všetko a každého kritizujú, voči sebe sú však nekritickí, alebo majú tendenciu podceňovať sa zo strachu, aby na seba neupozornili. Robia okolo seba poriadok dovtedy, kým nezavládne nezvládnuteľný chaos. Sex a milovanie u nich neprebieha veľmi spontánne, lebo ho podrobujú analýze a racionálne zvažujú každú aktivitu. Erotické pnutia potom radšej premenia na zvýšenú pracovnú aktivitu. Všetky tieto vlastnosti z nich robia vynikajúcich stredných zdravotných pracovníkov, hygienikov, remeselníkov, analytikov, predavačov, záhradníkov, poradcov pre feng-šuej, lekárnikov, tých, ktorí prvádzajú teóriu do praxe. Analytickým orgánom, strážiacim v našom tele imunitu a zdravie je hlavne črevo, ktoré majú„ nerealizované“ Panny najchúlostivejšie, takže na dobrej pomoci je im VironalKorolen, Regalen i Gynex, nemali by zabudnúť na Cytosan. Občas by mali v sebe alebo vedľa seba nájsť aj uvoľnené Ryby, aby objavili svoju celistvosť. 

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Panny 24. 8. – 23. 9., vládnuca planéta Slnko
Sila tohto znamenia nie je v tele, ale v mysli a ich svetom je svet duchovný. Pokiaľ ide o reakciu na svet okolo a na udalosti, ktoré sa v ňom odohrávajú, sú Panny silne analytické, rezervované a obozretné. Aj ich prístup k manželstvu je často intelektuálny, čo ich partner neraz ťažko chápe. Nesebecká oddanosť domovu a rodine, ale aj morálna priamosť zväčša nahradí nedostatok romantiky. Majú dobre vyvinuté orgány chuti, zraku, sluchu a čuchu. Úžasná schopnosť pozorovať im umožňuje vidieť všetky ľudské nedostatky. Ak dokážu udržať na uzde svoje analytické a kritické schopnosti, podarí sa im pozdvihnúť sa na vysokú úroveň…V opačnom prípade strácajú schopnosti radovať sa z krás života. Preto často mnohé Panny užívajú narkotiká. Na lásku a sex potrebujú voľný čas, ak si ho nájdu, potom sú veľmi náročné. Avšak zväčša sú oddané práci. Domáca disharmónia u ľudí Panny je prvoradým zdrojom choroby. Mali by si dávať veľký pozor na napätie, ktoré vyčerpáva ich brušné svalstvo a naopak, každé cvičenie a aktivita, ktorá by ho mohla posilniť alebo uvoľniť, pôsobí mimoriadne blahodarne. Bunkovou soľou znamenia Panny je sulfát draselný, ktorý reguluje prísun a distribúciu olejov v tele a pomáha dodávať kyslík bunkám kože. Nedostatok tejto soli spôsobuje, že oleje sa stávajú viskóznymi upchávajú póry. Následkom sú kožné neduhy – akné, exémy, šupinatá koža. Potraviny, ktoré sú dobrým zdrojom sulfátu draselného sú: cigória, čakanka štrbáková, nelúpaná pšenica, ovos, raž, syry, mandle a nemastné hovädzie mäso. Jogurt podporuje rast žiaducích črevných baktérii. Dodáva organizmu už predtrávený proteín a B vitamíny. Ďalšie potraviny, ktoré uspokoja vaše potreby výživy sú: špenát, tekvica, melón, celer, citrusové ovocie, slivky, jablká, broskyne, datle a orechy – dobre požuvané. Najhoršie je začať deň raňajkami bohatými na uhľovodany, ktorým sa zažívací systém ťažko prispôsobuje! K dobrému zdraviu patrí stav mysle, pohoda a uvoľnenosť pri jedení!

František Šteffek

váhy

24. September – 24. Október

Ľudia, žijúci pod vplyvom energie Váh, majú tendenciu hľadať vo svojom živote harmómiu a vyrovnanie.Zmysel pre krásu a umenie podporuje aj farbami hýriaca príroda času jesennej rovnodennosti.
Hľadanie vyváženosti núti k vyhľadaniu partnera, ktorý potom tvorí protiváhu ich osobnosti. Potreba súžitia ich následne vedie k diplomatickému jednaniu, lebo dokážu pochopiť stanovisko druhého človeka. Otvárajú sa spoločenskému dianiu, zaujímajú sa o psychológiu, medziľudské vzťahy. A práve tu sa môžu dostať do ťažkostí. Chcejúc vyjsť v ústrety každému, všetkým požiadavkám, dostávajú sa do situácie, kedy sa nedá nájsť východisko vhodné všetkým – musia si uvedomiť, že „cesta do pekla je vydláždená samými dobrými úmyslami“. Váhajú, ťažko sa rozhodujú, alebo zaujmú kompromisnícky postoj. Zle zvládnutá energia znamenia sa prejaví rozvláčnosťou v reči i konaní, domýšľavosťou, tendenciami vyhýbať sa konfliktom za každú cenu. Takisto prílišné lipnutie na partnerovi, nesamostatnosť, je prejavom napäťovo „prežívaných“ Váh. Do sexuálnych aktivít sa snažia vniesť čo najviac erotiky, chcú, aby sa ten druhý cítil čo najlepšie, z aktu vedia urobiť príjemnú „spoločenskú udalosť“. Dobre sa budú cítiť v povolaniach, ktoré zdôrazňujú estetické chápanie sveta - maliar-natierač, image maker, dizajnér, pracovník modelingu, kaderník, predavač umeleckých predmetov, tiež nájdu uplatnenie v povolaní sudcu, diplomata, sexuálneho terapeuta. Nájsť celistvosť v sebe môžu pomocou baranského partnera, ktorý im do procesu rozhodovania vnesie ráznosť ohňa. Orgánmi kontaktov s okolitým svetom, ktoré majú na starosti partnerské vzťahy, sú párové obličky. Práve narušenie ich funkcie je najháklivejším zdravotným problémom ľudí s prevažujúcou energiou Váh, a to hlavne vtedy, keď vzťahy nefungujú a psychika je v disharmónii. Suverénne víťaziacimi prípravkami, pomáhajúcimi dať veci do poriadku,je Renol a Gynex, pomocníkom, ktorý dodá rozhodnosť, môže byť Regalen

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Váh 24. 9. – 24. 10., vládnuca planéta Venuša
Ľudia Váhy, práve tak ako ich symbol váhy majú vo svojom osobnom živote veľa výkyvov hore a dole. Sú to osobnosti čisté a intelektuálne, pretože sú znamením vzduchu. Ich kúzlo je bezhraničné a úsmev neodolateľný. Váhy celý život hľadajú človeka, ktorý by bol ideálnym manželom (riadia dom manželstva), keď ho však nenájdu, sú málokedy šťastné. Váham je vlastná uvážlivosť a priťahujú veľa ľudí, ktorí u nich hľadajú radu.

Sú úprimní priatelia a príčinliví spolupracovníci. Ich nezávislosť je neochvejná, aj keď to dávajú najavo mierne a nenápadne. Ich túžba urobiť ľudí šťastnými zachádza tak ďaleko, že skôr vyhovejú iným než sami sebe. Nie sú to jedinci so slabou vôľou, vzbúria sa, keď niekto uráža ich delikátnu povahu. Váhy majú niekedy samoľúbu sebadôveru, ktorá ich vedie k tomu, že sa pokúšajú plánovať a usmerňovať životy svojich partnerov.Vrodená túžba po harmónii sa môže stať základom paralyzujúcej nerozhodnosti a neistota ohroziť zdravie tým, že vyvoláva emocionálne napätie. To nepriaznivo vplýva na funkciu obličiek a žlčníka. Labužnícke jedlá s exotickým korením, záživné omáčky, paštéty a dezerty pozostávajúce z chutných sladkostí by mali pre Váhy zostať tabu. Konzumácia jedla by mala prebiehať v pokojnom ovzduší, s hudbou v pozadí, aby sa dokázali uvoľniť a povzniesť nad malichernosťami. Bunkovou soľou ľudí znamenia Váhy je fosfát sodný, ktorý udržiava v rovnováhe kyseliny a alkaloidy v tele a pomáha z neho vylučovať odpadové látky. Preto je potrebné, aby do svojho jedálneho lístka zaradili hlavne tieto potraviny: karotku, špargľu, fazuľu, kukuricu, hnedú ryžu, jablká, jahody, broskyne, čučoriedky, mandle a hrozienka.Stravu je potrebné doplniť aj vitamínmi A, E a jódom.
Vitamín E je vynikajúcim detoxikujúcim agensom pre normálnu funkciu pečene. Dôležitú úlohu hrá aj v liečbe porúch kože a žíl (hemoroidy a kŕčové žily). U žien tiež napomáha regulovať menštruačný cyklus. Prirodzeným zdrojom tohto vitamínu sú klíčky pšenice, olej zo sójových bôbov, slad a lucerna (vika). Jód je dôležitý pre funkciu štítnej žľazy, ktorej hormón tyroxín vplýva na bazálny metabolizmus organizmu. Dostatok jódu nájdu v morských rybách a riasach, v reďkovke a tekvici. Ku správnej funkcii nervového systému a tvorbe červených krviniek patrí aj denný prísun medi v reďkovke, ustriciach, uhorkách a v hlávkovom šaláte.

 František Šteffek

škorpión

24. Október – 22. November

Najproblematickejšie sú spoločnosťou chápaní tí, u ktorých prevažujev živote energia Škorpióna. Extrémnosť citov, charakterizovaných Goetheho myšlienkou: „Do neba plesajúci, na smrť skormútený“ je tým dôvodom, pre ktorý väčšina ľudí nachádza s nimi tak ťažko kontakt. Ich túžby sú veľmi protikladné – výšky a hĺbky, duchovno a sexualita. Sú to ľudia so silne vyvinutým pudom sebazáchovy, s mocnými regeneračnými danosťami. Ak milujú, tak až do skonania a sebaobetovania, ak nenávidia, tak až do špiku kostí. Niet pre nich žiadnej strednej cesty. Potrebujú byť autentickí a nezávislí, zároveň si vytvárajú silné závislosti na iných. Pri riešení problémov nevedia byť ľahostajní, musia prísť až na kĺb veci, potrebujú odhaliť všetky tajomstvá sveta i vlastnej psyché. A čo sa dozvedia, nie vždy nechávajú vyplávať napovrch, udržiavajú si svoje tajomstvá. Sú veľmi neústupní, dokážu zájsťaž do krajností, aby udržali to, čo má pre nich cenu. Dokážu vycítiť slabiny iných, a sami v strachu, aby neboli manipulovaní, začnú manipulovať ostatnými. Ak podľahnú disharmonicky pôsobiacim energiám znamenia, stávajú sa žiarlivými, túžia po moci, ovplyvňujú iných a súschopní ísť až do zraňujúcich krajností v túžbe po moci nad nimi.Citové zranenia vyvovlávajú potrebu pomstiť sa. Zvyčajne mávajú dobrú (sloniu) pamäť, nezabudnú na nič pozitívne, ale ani negatívne. Uvedomujú si hranicu života a smrti a princíp zachovania života u nich posilňuje pohlavný pud s jeho transformujúcou energiou (orgazmus ako sekundová smrť). Dobrým partnerom môže byť pre nich jedinec so silnou dávkou energie hromadiaceho Býka. Chúlostivé bývajú uňho orgányv panvovom dne – vylučovacie a pohlavné, na regeneráciu ktorých môže efektívne využiť Gynex, KorolenRegalenRenol Vironal

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Škorpióna 24. 10. – 22. 11., vládnuca planéta Pluto a spoluvládca Mars
Hoci mnohí Škorpióni sa usilujú o dokonalý úspech v živote, podarí sa to iba niektorým.
O úspech bojujú snáď energickejšie než všetky ostatné znamenia dohromady. Každý zápas vedú do konca, nehľadiac na možné následky. V mladosti sa Škorpióni mnohokrát mýlia, pretože im ich agresivita nedovoľuje poriadne sa zamyslieť a nahliadnuť do svojho vnútra.
Do svojho 29,5 roku veku, čo sa kryje s prvým cyklom Saturna, sa im nedarí dosiahnuť svoj životný úspech (materiálny, duchovný). Až po prekročení tohto veku začne život Škorpiónovi splácať a prináša mu všetky radosti, ktoré mu chýbali v mladosti. Títo ľudia sú veľmi emocionálne založení. Potrebujú lásku, túžia po nej, bojujú o ňu, prosia o ňu. 
Stručne povedané, láska je ich životodarné palivo. K sexu pristupujú s ľahkosťou a obvykle ho realizujú už v skorej mladosti, sú príťažliví, hoci nemusia byť práve krásni. Mali by sa vyhýbať pomstivosti, tajnostkárstvu, žiarlivosti a nemiernosti. Choroby v skorej dospelosti sú často výsledkom nešťastia v detstve. Emočné traumy vedú k nervovým poruchám, náchylnosti k infekciám a nákazlivým chorobám. Zárodky baktérií vnikajú do tela nosom, hrdlom, močovým i vylučovacím systémom a genitáliami. Bunkovou soľou Škorpióna je sulfát vápenný (kalcium). Je potrebná pre obnovu epitelového tkaniva a na udržanie prirodzenej rezistencie tela voči chorobám tým, že predchádza akumulácii organických odpadových látok. Prvým znakom, ak chýba v tele kalcium, bude upchaný nos a infekcia dýchacích ciest. Vážny nedostatok tejto soli môže mať za následok vredy, zápal pohrudnice, problémy s obličkami a pečeňou. Prísun kalcia si zabezpečíte dostatkom konzumácie ovocia a zeleniny, lebo telo nemôže absorbovať umelú (chemickú) formu tejto soli. Prirodzenými zdrojmi tohto prvku sú: cibuľa, cesnak, špargľa, pór, kel, karfiol, reďkovky, potočnica, výhonky horčice, figy, čerešne, sušené slivky, egreše, kokosové orechy Pre správnu životosprávu je potrebné znížiť v strave živočíšne tuky a nahradiť ich nesaturovaným rastlinným olejom. Vaša strava má mať vysoký obsah proteínov, popri nemastnom mase veľa morskej potravy, hydiny, vajec, jogurtov, orechov a sójových bôbov.

 František Šteffek    

strelec

23. November – 21. December


Energia Strelca prináša hľadačov zmyslu a filozofie života. Sú to cestovatelia na dlhých cestách za vzdelaním, za vytvorením vlastného svetonázoru, náboženstva cez poznanie ďalekých svetov a ich múdrostí, za duchovnom. V nich je najsilnejšie prepojené fyzično a „božstvo“ človeka. Sú to ľudia cieľavedome hľadajúci filozofiu pravdy a lásky, tú sú ale potom ochotní „ohňom a mečom“ brániť, čo ich mnohokrát môže priviesť až do stavu fanatizmu inkvizítorov. Majú radi dve polohy – slobodu a voľnosť so silným vzťahom k prírode a zvieratám (hlavne koňom), na druhej strane obdivujú protokolárne spoločenské správanie. Láska k slobode oslobodzuje ich lásky, dávajú voľnosť zväzku, do ktorého vstúpia, s tým, že ju žiadajú i pre seba. Milostné pletky patria do ich života, z čoho vyplýva i množstvo rozvodov jedincov s energiou znamenia. Dobre sa cítia v povolaniach, kde môžu prejaviť svoj filozofický postoj a múdrosť, uplatniť znalosti cudzích rečí (pokiaľ nie sú príliš leniví sa ich naučiť). Láska k prírode ich môže doviesť aj do úlohy džokejov, cvičiteľov koní a iných zvierat, turistických sprievodcov a pracovníkov cestovných kancelárií. V prípade trávenia voľného času na dovolenke nemajú radi dlhý pobyt na jednom mieste bez zmien, radšej poznávajú okolie „vlastnými nohami alebo bicyklom“, zo športov obľubujú skôr tímové. Dobrými partnermi môžu byť pre nich Blíženci, ktorí im pomôžu verbalizovať ich idey a voviesť ich do praktického života. Najcitlivejšie sú u nich orgány rozmermi najväščie – teda stehná, stehenné svaly a kosti, kĺby, pečeň, srdcocievny obeh, ale aj pľúca. Spoľahlivým pomocníkom sa potom stáva Korolen s Ruticelitom Artrin na boľačky stehien, Spiron na predýchanie. 

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Strelca 23. 11. – 21. 12., vládnuca planéta Jupiter, spoluvládca Mars
Ľudia tohto znamenia by sa mali vzoprieť proti vrodenej túžbe po náhlivosti a dobrodružstve. Od prírody sú náchylní k nehodám a takéto impulzívne tendencie môžu byť pre nich pohromou. Jupiter podrobuje Strelca ťažkými skúškami. Preto musí preplávať sedem morí pri hľadaní ideálu, ktorý je v skutočnosti uložený v jeho vnútri. Strelec však obtiažne prichádza k záveru, že jeho vnútorný pokoj závisí na vlastnom rozumovom pochopení sveta. Chce vidieť, skúsiť, pocítiť a poznať všetko na svete a o to sa bude usilovať až do konca života. Jupiter mu veští nielen materiálne statky, ale i duchovné bohatstvo, preto je zväčša Strelec naladený krajne nábožensky a filozoficky a vedie veľmi aktívny život. Má priamu povahu, optimizmus, odvahu a je altruisticky založený. Skôr je opatrný ako bezstarostný, viac utiahnutý ako priamy, skôr rezervovaný ako úprimný. Vytvára si svoj svet a očakáva od iných, aby v ňom videli to, čo vidí on. Preto aj manželstvo je pre Strelca nešťastnou skúsenosťou. Iba zriedka nájde partnera/ku, ktorý má pochopenie pre jeho hlboko koreniacu túžbu po slobode a dokáže sa s ňou vyrovnať. Pocit, že je okolnosťami obmedzovaný alebo viazaný citovými zväzkami pôsobí skôr či neskôr na zdravie Strelca. Rôzne formy nervových a cirkulačných porúch, majú veľmi často psychogénny pôvod. Strelec by mal rozvinúť takt, sebadisciplínu a vytrvalosť. 
Jeho telo potrebuje bunkovú soľ kremienku (silica), ktorá sa vyskytuje v kryštalizovaných formách ako kremeň obecný a podstatné množstvo obsahuje pankreas, nachádza sa v kostiach, tkanive svalstva, mozgu, pošve a obale nervov. Táto soľ pomáha rozkladať hnis a pôsobí ako liečivý agens na mieste vyrážky. Nedostatok soli v tele sa odrazí lámavosťou nechtov, na strate lesku vlasov, zápale ďasní a viečok. Zdrojom tejto soli sú: používateľné šupky ovocia a zeleniny, figy, jahody, slivky, škótsky ovos, paštrnák, nelúpaná ryža, zrelé čerešne. Dôležitý je aj prísun vitamínu C pre boj s jedmi v tele a B-komplex, hlavne cholin, ktorý pomáha telu využiť tuky. Nedostatok cholínu zapríčiňuje degeneratívne zmeny v pečeni a odumieranie jej buniek. Cholin sa nachádza v kličkoch pšenice, v teľacej pečeni, vajciach a v lecitíne sojových bôbov.

 František Šteffek

kozorožec

22. December – 20. Január

Energia Kozorožca rozvíja u tých,k torým prevažuje, koncept serióznosti a pragmatickosti. Sú to ľudia, pre ktorých odpočinok a sladké ničnerobenie je zbytočným mrhaním času. Oni prišli na svet preto, aby neustálym úsilím stúpali na ceste prekážok až k vrcholom, ktoré sa dajú dosiahnuť. Ich cieľavedomosť a húževnatosť je pre ostatných ťažko pochopiteľná. Základným heslom je „Per aspera ad astra“ (lat. – Cez ťažkosti k hviezdam). Mnohí typickí predstavitelia energie Kozorožca dosiahnu vrcholy v horolezectve, iní vedia šplhať po chrbátoch tých, ktorí zaostávajú. Vedia sa realizovať v spoločenskom, hlavne politickom zázemí. Nie sú im cudzie ani povolania, kde sa realizuje predovšetkým veľký sedací sval, teda administratívni pracovníci, dlhoroční úradníci zrastení so svojimi kancelárskymi stoličkami. Dôležitá pre ich sebarealizáciu je štruktúra, kryštalizácia, práca s pevnými materiálmi, s realitou histórie i súčasnosti. Túžba stať sa vrcholom sveta sa prejavuje už od detstva. V láske potrebujú stabilitu, oddanosť a tradičný „zväzok manželský“ (neradi sa rozvádzajú), sexualitu upevňujú výdržou. Zodpovedný vzťah k hmote a istotám z nich robí občas „strýkov Držgrošov“, ktorí, keď sa dostanú na vedúce ekonomické postavenie, môžu byť pre ostatných hotovou pohromou. Rekreáciu spájajú s horami, prekonávaním prekážok, skúmaním historických pamiatok. Z orgánov tela najviac trpia tie, ktoré majú funkciu pevných oporných a ochranných štruktúr, teda kosti, kĺby a koža. Pomôcť nájsť samých seba im potom pomôžu hlavne citliví Raci,alebo RenolRegalenArtrin na ukonané nohy, či Balneol na únavou polámané telo. 

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Kozorožca 22. 12. – 20. 01., vládnuca planéta Saturn
Kozorožci sa rodia „starí“ a postupom rokov „mladnú“… Skutočnosť je taká, že v rannom detstve sa tento zrodenec zdá byť často príliš vážny a dospelý na svoj vek. Čím je však starší, stráca postupne niečo zo svojej triezlivosti, ktorá ho charakterizovala v mladosti. Preto by sa mal usilovať prekonať vplyv svojho znamenia, ktorý sa často nad ním vznáša ako neviditeľná aura, a jeho priateľov veľmi deprimuje… Ľudia si často neuvedomujú, že za chmúrnym zovňajškom Kozorožca sa skrývajú rýdze kvality charakteru a často sa od neho odvracajú. Prispievajú tak k tendencii, aby sa cítil martýrom. Spôsobuje to Saturn (pán času a karmy). Ak je v horoskope retrográdny, potom tiež prezrádza, že ide o veľmi starú dušu (z pohľadu reinkarnácie).Z toho následne vyplývajú jeho emočné zábrany (čo je charakteristický vplyv Saturna) a tie ovplyvňujú jeho zdravie a dopomáhajú ku kryštalizácii, kedže Kozorožec je spojený s nerastami v tele ako: koža, spojovacie tkanivá, mukózne povrchy a sympatické periférne nervy. Znamenie vládne kolenám, celej kostre, šľachám a chrupavkám, ktoré všetko drží pokope. Kozorožec máva často nehody – zlomeniny kostí, podliatiny, vytknutia a zranenia kolien. Pri normálnej životospráve sa dožíva vysokého veku a nepodľahne ľahko náhlej chorobe, ale skôr pomaly vznikajúcim a chronickým – (opäť vplyv Saturna). Cirkulácia krvi v tkanivách môže ochabnúť, takže sa toxíny a odpadové látky hromadia v tele. Môže dôjsť k reflexnej akcii na žalúdok ovládaný opozičným znamením Raka. 

Vytváranie kalciových usadenin, reumatizmus, artritis a neuralgia sú typycké poruchy zdravia u Kozorožca. Labužnícke pochúťky, bohaté na tuky, nie sú pre neho. Jeho strava má byť bohatá na proteiny a doplnená minerálnymi soľami a vitamínmi. Bunkovou soľou Kozorožca je fosfát calcia, ktorý zúžitkuje bielkoviny zo stravy a pomáha vytvárať a udržiavať kostnú štruktúru tela. Pri nedostatku tejto soli, sa bielkoviny vylúčia von z tela obličkami. Následne sa dostavia ťažkosti s obličkami, reumatizmus a kyslé trávenie. Nevyužité bielkoviny zapríčiňujú aj vyrážky a vriedky na koži a ak sa akumulujú v uchu, môžu viesť k hluchote… Potrava, ktorá dodá Kozorožcom zásobu fosfátu kalcia je: hlávková kapusta, špargľa, špenát, šošovica, hnedá fazuľa, celer, uhorky, mandle, krúpy, vaječné žľtky, celá pšenica, jahody, figy, čučoriedky a slivky. Medzi jedením by mal piť veľa vody (pramenitej – nie z vodovodu! ) – chlór používaný vo väčšine vodovodov ničí vitamín „E“, pre Kozorožcov tak veľmi potrebný…! Preto by mal radšej piť vodu prevarenú alebo fľaškovú…!

 František Šteffek

vodnár

21. Január – 19. Február

Vodnárska energia napĺňa túžbou po oslobodení. Len nebyť viazaný, upútaný k čomukoľvek a komukoľvek – to je vidina skutočného života typického predstaviteľa znamenia. Vodnári by najradšej urobili veľkú svetovú revolúciu slobody pre všetkých. Ak to nejde, ak sa im do cesty postavia akékoľvek prekážky, stávajú sa z ich anarchisti, ochotní hľadať voľnosť aj otvoreným bojom. To, či je jeho výsledok pozitívny, či negatívny, sa ťažko dá posúdiť momentálne. Typickými príkladmi prejavu tejto energie sú hipisáci, predstavitelia hnutia Greenpeace, ktorí sú pre tých, čo idú za hmotnými, majetkovými úspechmi a hromadením na úkor ostaných, „bláznami“, nepriateľmi číslo jeden. Aj keď majú záujem o ľudstvo, kolektívny spôsob života, sú to zvyčajne osamelí pútnici životom, solitéri, hľadajúci svoje postavenie rovného medzi rovnými, tvoriacimi fyzickú i duchovnú nezávislosť. Nemajú radi konvenčnosť, skôr idú za výstrednosťami, ktorými sa potom odlišujú od ostatného „nemého davu“. Ani ich záujmy nebývajú zvyčajné, skôr sú zamerané inam a inak – obľubujú astronómiu, astrológiu, ufológiu, vedeckú fantastiku, holistickú medicínu. Vedia byť počítačovými maniakmi, vizionármi budúcich, či virtuálnych svetov. Zaujíma ich všetko moderné, zjednocujúce, rýchle, elektronizované, metalizované. Výstrednosť a tajomnosť by sa mala dostať i do pobytu na dovolenke, ale aj do sexuálnych praktík. Nuda vo vzťahu ho núti rozísť sa s partnerom, ustáli sa zvyčajne až vo vyššom veku. Najvhodnejším partnerom, ktorý ho naučí individualizovať sa, je asi jedinec s levou energiou. Stresový život, ktorý vedie, napadne najskôr srdcocievny systém a chrbticu, ale aj oblasť predkolenia, problémy nastupujú rýchlo, rýchlo odchádzajú. Korolen a Ruticelit sa mu stávajú dobrými spoločníkmi na ceste zdravia. 

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Vodnár 21. 1. – 19. 2., vládnuce planéty Saturn a Urán
Povinnosťou Vodnára je rozvíjať svoje intuitívne schopnosti a vytvoriť dobré vzťahy k jednotlivcom. V podstate je nosičom „vody“ – z amfory vylieva vodu života, energiu, vznešené myšlienky, ídey, pokrok, múdrosť hviezd a to všetko veľkodušne poskytuje celému svetu. Všeobecne je optimisticky naladený avšak často aj mrzutý, ak mu priatelia a rodina nerozumia a nevedia ho pochopiť. Ľudia narodení v tomto znamení – nového kozmického cyklu (Éra Vodnára – nemýliť si s New Age!), dostali od Stvoriteľa Hospodina tento dar: „Tebe – Vodnár dávam predstavu o budúcnosti, aby ľudia mohli vidieť aj iné možnosti. Spoznáš bolesť samoty, lebo ti nedovolím, aby si personifikoval Moju lásku.

Ale preto, že ľuďom ukážeš nové možnosti, dostaneš dar slobody, aby si pomocou nej mohol slúžiť ľuďom, kedykoľvek ťa budú potrebovať“. V tomto znamení sa rodí veľa duchovných liečiteľov, a tvrdí sa, že v podstate je každý Vodnár je od prírody liečiteľom, hoci si to iba máloktorý uvedomuje. Niet pochýb o tom, že môže zvláštnym spôsobom a uspokojujúco pôsobiť na ľudí citovo rozrušených. Dokonca aj mentálne postihnutí pacienti reagujú upokojujúco na jeho prítomnosť. Paradoxom však je, že Vodnári majú sklon k nešťastným a citovo neoplácaným manželstvám. Čiastočne preto, že nevedia ukázať cit a často sú nespokojní prenášať na jednotlivcov rovnako intenzívnu náklonnosť a záujem, akú pociťujú k ľudstvu v širokom zmysle. Jeho názor na svet je charakterizovaný filozofickou objektivitou a nekonečnosťou. Vodnár má „dar ducha“ a hlbokú intuíciu, čo ho robí dobrým znalcom charakteru iných. Jeho myseľ je zvedavá a prenikavá. Vládnuca planéta Urán prináša tendencie slabej cirkulácie krvi v cievach, obličkách a nohách. Preto je dôležité dopĺňať stravu vitamínom „C“ a bioflaneoidmi vrátane rutínu, aby sa posilnil venózny systém organizmu. V prevencii kardiovaskulárnych chorôb je dôležité užívať aj vitamín „E“ po 35. roku veku Vodnára. Denne na jedálnom stole by malo byť čerstvé ovocie – pomaranče, citróny, jablká, broskyne, hrušky, hrozno, ananas. Potrava musí byť bohatá na calcium – mlieko, tvrdé syry, horčica, sojové bôby, melasa z trniek a mandle. Bunkovou soľou Vodnára je chlorid sodný (obyčajná soľ), ktorý v tele zastáva funkciu priťahovania vody, ktorú dopravuje črevným traktom a tkanivami. Jej nedostatok zapríčiňuje nesprávnu kontrolu a distribúciu, čo sa prejaví vodnateľnosťou, katarom, hnačkami a v krajnom prípade delíriom. Pozor, obyčajná soľ sa nedostáva do krvného obehu! Nadbytok soli je príčinou tvrdnutia artérii, škaredej pleti, mŕtvice alebo problémov s obličkami. Chlorid sodný obsahuje: kapusta, špenát, špargľa, zeler, reďkovky, karotka, kukurica, šošovica, jahody, jablká, figy a morské ryby.

František Šteffek 

ryby

20. Február – 20. Marec

Subtílna energia Rýb je najcitlivejšou a najvnímavejšou v celom horoskope. Potreba rozdať sa iným môže viesť až dezintegrácii osobnosti. Je však pravdou tiež to, že medzi znameniami nenájdeme takých pragmatikov a realistov, ako sú niektorí jedinci so silnou energiou Rýb. Privádza ich k tomu strach z možnej straty samých seba. Poväčšine sú však súcitní a chápaví, vnímaví k potrebám druhých. Svet predstáv a fantázie má u nich dominantnú úlohu, takže sa mnohokrát utiekajú k  meniu ako kompenzácii neistôt reálneho sveta. Vhĺbenie sa do vlastného vnútra je ochranou proti zlobe sveta. Romantickosť prežívania sa odráža i v oblečení, či miestach, kde sa radi zdržiavajú. Skôr než do partnera sa zamilovávajú do lásky samotnej, takže zo vzťahu ľahko vyplávu, aby splynuli s ďalším. Záujem o mystično, okultné vedy, ezoteriku, či prírodné liečiteľstvo vyplýva z ich zvýšenej vnímavosti. Hovorí sa o nich, že majú najviac priepustnú auru, energetický obal sa tak nestáva dôslednou ochranou, prenikajú cezeň psychické i fyzické podnety. Sú teda citlivejší, a tak skôr ochorejú, ale vedia vnímať aj energetické polia iných a nájsť potom vhodné spôsoby liečenia ich problémov. Oslabenú imunitu a zvýšenú vnímavosť na choroby riešia buď prírodnou medicínou alebo reflexnou masážou. Sú vnímavejší na vplyv alkoholu a drog všeobecne. S tým všetkým súvisí aj výber povolaní, ktoré môžu efektívne vykonávať – umelci, fotografi, terapeuti, hypnotizéri, kňazi, liečitelia, vysvetľovači archetypálnych štruktúr a symbolov (tarot, astrológia), pracovníci protialkoholických a protidrogových poradní, ... Láska k „vode“ ich vedie k rybáreniu, plaveniu sa po mori, ale aj po moriach umeleckých artefaktov, prežívaniu sveta pod vplyvom prostriedkov otvárajúcich „náhradný raj“. Sú veľmi vnímaví na energie, takže vhodným je pre nich celý pentagram prípravkov Energy (KorolenRegalenGynex,RenolVironal).

Mgr. Miroslav Kostelnik

 

Znamenie Ryby 20. 2. – 20. 3., vládnuce planéty Neptún a Jupiter
Ľudia narodení v znamení Rýb sú zložité a výstredné osobnosti. Pretože sú najsúcitnejší na svete, Neptún im tiež dáva vnútorné vnímanie vymykajúce sa zmyslovému poznaniu a nadpozemskú citlivosť. Nezištne vyhovejú cudzím prianiam, sú neobyčajne emocionálni a po svojom vášniví. Ich silné emócie a vášne, ak sú usmernené pozitívne, sú mocnými nástrojmi tvorby, ale ak sú oslabené, môžu tieto kvality Ryby dohnať k sebazničeniu. Od ranej mladosti by sa Ryby mali vyhýbať vzťahom s krajne emocionálnymi jedincami, ktorí akokoľvek podporujú ich nestálosť. V ich osobnosti je prebytok pravdy, ktorou by mohli vyhrať, keby k nej pridali trochu realizmu, disciplíny a praktickosti. Rybám vyhovuje úloha mučeníka. Musia sa vystríhať sklonu k sebaľútosti a malej sebaúcte. Majú sklon znepokojovať sa a silne prežívať každú maličkosť. Ryby sú veľmi závislé na ľuďoch, s ktorými sú v blízkych vzťahoch a pritom sú dôverčivé, ľahko ich preto možno oklamať. Keď však pochopia, že boli oklamané, môžu sa stať neobyčajne podozrievavé a uzavreté. Ich intelekt kolíše ako plameň sviečky. Napriek tomu prosperujú vo všetkých oblastiach umenia. Stávajú sa z nich vynikajúci hudobníci, spisovatelia, básnici, herci, výtvarníci a speváci. Ryby sa najviac zo všetkých znamení starajú o svoj blahobyt. Vo vzťahu muža a ženy majú sklon k typu otrok a pán. Zväčša sa oddajú do vôle niekoho silného (sklon k masochizmu…). Ryby sú často hnané fantáziami a životom ako bludičky, až kým ich smrť neoslobodí od chaosu ich existencie… Ryby potrebujú stravu bohatú na proteíny, ktoré im dodávajú energiu, aby bunky v tele správne fungovali a nezadržiavali vodu v tkanivách.
V období, keď v ich jedálnom lístku prevládnu tuky a cukry, trpí držanie tela – plecia sa začnú zaokrúhľovať, brušné svaly ochabnú, čo nepriaznivo ovplyvní žalúdok, črevá, trávenie… Musia konzumovať jedlá bohaté na proteíny – nemastné mäso, vajcia, syry, jogurty a orechy. Dôležitá bunková soľ Rýb je fosfát železitý. Jej nedostatok vyvoláva anémiu, nízky tlak, depresie, poruchy žliaz, vodnatieľku, tupé bolesti hlavy, dýchavičnosť a pocit všeobecnej únavy. Jedlá bohaté na fosfát železa, ktoré sa dajú jesť predovšetkým surové, sú: šalát, jahody, reďkovky, uhorky, mandle, orechy a hrozienka. A z varených to sú: špenát, hovädzia pečeň, fazuľa a chudá hovädzina. Viac ženy a deti trpia nedostatkom tejto dôležitej soli. Ženy ju strácajú menštruáciou a deti ju potrebujú pre rast. Ryby by mali telu dodávať aj vitamíny C, D, E a konzumovať veľa morských rýb, ktoré obsahujú jód, pre správnu funkciu štítnej žľazy.

František Šteffek