Regeneračné cetrum ezofit

Zázrakom prírody je ľudské telo, ktoré sa dokáže samo regenerovať. Nebráňme mu v tom.

Sabinovská pediatrička M. Butkovičová lieči alternatívne, človeka ako celok

Pediatrii sa Mária Butkovičová venuje 27 rokov. V súčasnosti má detskú ambulanciu v Sabinove. Pred 7 rokmi začala pracovať v oblasti alternatívnej medicíny. Vyštudovala Fakultu detského lekárstva Karlovej univerzity v Prahe. "V tom období tam pôsobili veľké osobnosti pediatrie, ako profesori Švejcar alebo Houštek. Detskému lekárstvu venovali celý život. Matka, dieťa, dojčenie, výživa, prevencia a samozrejme, aj ochorenia. Vtedy nám povedali: Verte rodičovi! On pozná to dieťa najlepšie. Ak povie, že dieťa menilo niečo vo svojom správaní a prejavoch, tak sa má jej názor akceptovať," tvrdí sabinovská pediatrička.

Alternatívnu medicínu definuje M. Butkovičová, ako niečo iné, čo je dané: "Teraz je to materiálna medicína, chemicko-technologická, ktorá nie je zlá. Nesprávne je na nej len dogmatické tvrdenie, že len ona môže človeka vyliečiť. Tým, že je to nazeranie na chorobu človeka ako statický stav. Ako liečbu telo príjme, je vždycky záhadou, pre toho kto lieči, aj pre liečeného. Každé iné nazeranie na ochorenie a zdravotný stav človeka je alternatívne. Tieto alternatívne prístupy majú rôzne smery a dva základné body: spôsob liečenia, ale aj to, že zasahujú do liečenia aj nelekári. Na to sa dnes pozerá s dešpektom. Ak niekto nie je lekár, podľa mienenia mnohých ľudí nemôže liečiť človeka. Na druhej strane definície alternatívnych smerov sa nerozlišujú. Povie sa, to je liečiteľstvo, bylinky, to je blbosť! Pritom dejiny medicíny a ľudstva ukazujú, že kedysi sa liečilo bylinkami, energiou, pôstmi, teda očistami tela, k čomu sa teraz vraciame."

Okrem liečenia v našich podmienkach existuje ešte čínska, či indická medicína. "Aj iné smery a metódy je možné použiť na odstránenie príčiny choroby. Zdôrazňujem príčiny, lebo až potom sa odstráni aj choroba. Smer, ktorý robím ja, som nazvala celostná medicína. Definícia zdravia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je fyzická, psychická a sociálna pohoda. Ak ma človek požiada, aby som mu pomohla zbaviť sa zdravotných problémov, viem dať do súvisu veci, ktoré sa týkajú psychiky a tela, pretože sú navzájom prepojené. Ak v tele vznikajú zmeny, vznikajú rôzne chemické reakcie, ktoré ovplyvňujú potom činnosť mozgu. A naopak, činnosť mozgu vyvoláva reakcie v nervovom systéme, ktorý inervuje celé telo, čiže zákonite robí zmeny na tele."

K alternatívnej liečbe sa dostala po roku 1989, keď sa otvoril trh s liekmi. "Rozmachom liekov sa začali intenzívnejšie potláčať príznaky ochorenia, horúčka, kašeľ, prirodzené reakcie organizmu, napríklad hnačka. Na každý príznak bol liek. Očistné reakcie organizmu, ako je vypotenie sa pri teplote sa potláčali, rozširovala sa škála antibiotík. V materialistickom pohľade na človeka vieme, že za angínu môže baktéria. Ak nasadíme antibiotikum, tak ju zničíme. Ale ak neriešime človeka ako celok, tak baktéria, nejaká iná tam sadne zas. Takto sa začal roztáčať kruh s pacientmi, ochorenie - lieky, a začal rozmach alergológie. K tomu prispelo aj životné prostredie, nové potraviny, zrýchlenie životného tempa, u detí veľké nároky v škole, stres, iný životný štýl. To bol prvý krôčik, myšlienka, ako pomôcť, kedy som hľadala čaje a podporné liečby pre deti. Som však presvedčená, že každý lekár, ktorý sa dá na cestu iných postupov, aké sú zažité, púšťa sa mimo, kde už nie je zastrešený klasickou medicínou. Zvyčajne ho k tomu privedú vlastné zdravotné problémy alebo jeho najbližších, ako sa to stalo aj u mňa."

M. Butkovičová hľadá hlavne príčiny chronických ochorení. Práve tam podľa nej chemická liečba nie je veľmi úspešná. "Platí tu jedna zásada: Nie je problémom baktéria, ale terén, na ktorom tá baktéria sedí. Musíme sa zaoberať otázkou, prečo na mandliach stále sedí streptokok alebo stafylokok? Ako je možné, že antibiotikum v laboratóriu je účinné a u pacienta nie? Organizmus je na tomto mieste oslabený a vhodný na usadenie mikróbov."

Práve mandle spomína v súvislosti s čínskou medicínou, kde sú zakončením energetickej dráhy obličiek. Mandle hovoria o tom, v akom stave sú obličky. "To neznamená, že sú choré. Veľké orgány v tele človeka, majú svoje displeje na vzdialenejších orgánoch. Ak vo veľkom orgáne sem - tam jedna bunka nepracuje dobre, začnú problémy na najvzdialenejších orgánoch. Ak sa tie odstránia, potom je to stále závažnejší problém, bližšie k veľkému orgánu, až nakoniec ochorie samotný veľký orgán. Chronická angína svedčí o tom, že je oslabený energetický okruh obličiek, napríklad po prechladnutí od nôh, v bedrovej oblasti, nedostatku tekutín, veľa soli alebo môže mať človek geneticky oslabenú činnosť obličiek. Mandle nás o tom informujú, keď na nich nasadajú mikrororganizmy. Ak ich vyberú, odstráni sa kontrolka i nárazníkový systém organizmu, ktorý sa snaží vysporiadať s infekciou. Chvíľu je relatívny pokoj, problém sa posúva ďalej, väčšinou sú to opakované zápaly prínosových dutín alebo zápaly horných dýchacích ciest, teda škriabanie v krku, pobolievanie. To je jedna časť. Tá druhá má sinusitídy, teda zápaly dutín, niektorí aj zápaly obličiek. Aj toto obdobie ešte prejde, pretože to sú ochorenia, ktoré sa manifestujú akútnymi stavmi. Nastupuje antibiotická liečba a oslabovanie organizmu, lebo ochorenie si rozkladá. Ďalšie štádium sú už ochorenia kĺbov, reumatizmus."

Oslabovanie obličiek prebieha v časovej línii života človeka: "Najprv má v detstve angíny, ako mladý človek má sinusitídy, potom ho pobolieva chrbát a nakoniec kĺby. A v závere života má človek problémy s obličkami. Organizmus si stále nájde spôsob ako s tým vyrovnať, pretože ináč by nemohol existovať. Choroba je teda snaha organizmu riešiť nejaký problém a dať to najavo. Nešťastím klasickej medicíny je systém rýchleho riešenia. Bolí ťa hlava, vezmi si tabletku. Je ti zle, daj si kvapky. A niekedy by bolo lepšie sa vyzvracať. Rýchle riešenia majú okamžité dôsledky, ale z dlhodobého hľadiska vyvolávajú chronické ochorenia."

Prírodná liečba po diagnostikovaní oslabenia obličiek môže pomôcť, pri dodržiavaní zásad: "Obličky potrebujú teplo, teplé jedlá, veľa tekutín, málo soliť a obmedziť príjem bielkovín. Ak sa toto dodržiava prestanú postupne aj angíny."

Na akútnu angínu človek potrebuje antibiotiká: "Ako lekár a racionálne zmýšľajúci človek nemôžem pri hnisavej angíne antibiotiká nedať. Problém začína vtedy, keď po doužívaní antibiotík, je o týždeň ďalšia angína."

Pri bolestiach hlavy, ak je to raz za čas, zo stresu, napätia, či jedla, tabletka je pomoc, človek nemusí trpieť. "Ak hlava bolí dlhodobo, opakovane, tam už lieky na tlmenie bolesti riešia len daný stav, ale nie celok. V alternatívnej medicíne rozoznávame tri typy bolestí hlavy. Sú také typické, že keď ich pacient popisuje, až to vyvoláva úsmev na tvári. Veľký orgán vnútri dáva najavo, že sa niečo deje. Musíme z toho vylúčiť závažné ochorenia mozgu, ale to sa väčšinou dá diagnostikovať klasickou medicínou. Ak pacienti prešli vyšetreniami, užívajú lieky a napriek tomu bolesti hlavy sú, tak prvá je bolesť obličková. V čele, na vrchu hlavy a v zátylku i krku. Je to tupá bolesť. Väčšinou sa definuje ako migréna, spôsobená zmenami v krčnej chrbtici. Aj pacienti prídu, že je to problém krčnej chrbtice. Keď popíšu, kde ich bolí hlava a povedia: Ide mi vytlačiť oči, potom zistíme vyšetrením alebo doplnením popisu, že majú aj ďalšie príznaky oslabenia obličiek. Druhá bolesť je žlčníková. Príde v záchvatoch, buď po ťažších jedlách alebo ak nastane obdobie uvoľnenia, po psychickom vypätí. Typické sú víkendové migrény. Bolesť sa prejavuje vo forme vĺn, skôr v spánkovej oblasti. Žlčník, ako emocionálny orgán je počas pracovného týždňa zaťažovaný stresom. Keď sa uvoľní, jeho oslabenie sa prejaví bolesťou hlavy. Tretia je žalúdočná bolesť. Je podobná žlčníkovej, ale menej intenzívna, často ju sprevádza zvracanie. Posledné dve bolesti sa môžu prelínať. Zmeny vo veľkých orgánoch však nie sú bežným okom zistiteľné. Sú to zmeny napätia bunečných membrán. Dopátrať sa k príčine je možné vyšetrením elektroakupunktúrnym prístrojom podľa Volla. Je to veľmi jemné vyšetrenie, ktoré sníma zmeny napätia na bunečných membránach. Dokáže nájsť miesta oslabené miesta v tele. Spôsob liečby je prírodnými prípravkami, homeopatikami, úpravou stravy, ale aj myslenia a celého životného štýlu. Väčšinou sú to malé zmeny v napätí membrán, ktoré potom spôsobujú elektrické vzruchy a tie vyvolávajú bolesti hlavy. Veľkú úlohu tu hrá aj psychické napätie."

Veľké orgány tela, teda pečeň, srdce, pankreas so žalúdkom, pľúca a obličky majú v tele aj párové orgány. Ich porucha sa prejavuje na vzdialených orgánoch v tele. "O tom sú reflexné zóny, energetické dráhy, napríklad, ak je niekde vyrážka, vieme, o dráhu ktorého orgánu ide. Čím na vzdialenejšom mieste sa príznaky oslabenia veľkého orgánu prejavia, tým je problém vo veľkom orgáne menší a skôr liečiteľný. Čím sa to viac blíži do vnútra tela, tým sú zmeny orgánu väčšie. Tam už môže byť predpoklad aj zmeny tvaru buniek. Ak sa vrátime k obličkám, tak opakované angíny, vypadávanie vlasov, zápaly uší, prínosových dutín, nádcha, všetko svedčí o oslabenom energetickom okruhu obličiek. Kým sa to prejavuje takto, obličky môžeme liečiť prírodnou cestou. Ak sa to dostane k reumatizmu, už to nestačí liečiť prírodne. Samotné obličky už vôbec nie."

Elektroakupunktúrnym vyšetrením sa dajú zistiť tendencie, ktoré by sa mohli neskôr prejaviť ako závažné ochorenia a zmeny, ktoré sú ešte veľmi malé, teda dá sa závažným ochoreniam predísť. "Ak je problém malý, stačí prírodná liečba. Ak sú tam veľké ložiská alebo problém prejde do akútneho štádia, je tam bolesť, vysoký krvný tlak, vtedy je ideálna kombinácia chemickej a prírodnej liečby. Chemická zabráni komplikáciám a prírodná podporí vlastnú regeneráciu organizmu. Postupne, ako sa zlepšuje pacientov stav, chemická liečba sa znižuje alebo úplne vysadí."

Minulé tisícročie bolo tisícročím baktérií, teraz nastúpili vírusy a plesne. Od baktérií sa plesne líšia tým, že majú domov v ľudskom organizme. Začnú sa premnožovať na úkor iných mikroorganizmov, ak sa zmení vnútorné prostredie človeka. "Plesňové ochorenia a hlavne alergické kožné prejavy u detí majú svoj pôvod v premnožení plesní v hrubom čreve. Tie narúšajú celý chod organizmu. Úplne vyliečenie plesní chemickou cestou nie je možné. Je potrebné zistiť z akého dôvodu sa plesne premnožili, prečo sa prekysluje vnútorné prostredie. Liečba je pre pacienta zložitá. Väčšinou je príčinou strava, bohatá na živočíšne potraviny, chemické látky, antibiotiká a hormonálne lieky, u detí sú to cukry. Teda liečba je zmena vnútorného prostredia, a tak sa môže vyliečiť pleseň alebo jej dôsledky. Musia sa urobiť opatrenia, aby črevo začalo pracovať fyziologicky. V čreve "sídli" imunita, čo je podstatné hlavne u detí. Takmer všetky poruchy imunity, alergické ochorenia, či už kože alebo dýchacieho traktu, majú svoj pôvod práve v hrubom čreve. K tomu prispievajú aj denné stresy, ktoré blokujú odtok žlče a tam sa začína prekysľovanie organizmu."

Pediatrička vníma zdravotný stav človeka ako dôsledok spôsobu jeho života: "Môžem mu pomôcť odhaliť príčiny ochorenia a navrhnúť spôsob liečby. Výsledok vždy záleží na ňom, či je ochotný meniť zabehané návyky, ktoré ho k chorobe priviedli."

Napísala Kamila HRABČÁKOVÁ

Uverejnené v denníku Korzár 13.4.2004

Kontakt na alternatívne zmýšľajúcich lekárov v Košiciach