Regeneračné cetrum ezofit

Zázrakom prírody je ľudské telo, ktoré sa dokáže samo regenerovať. Nebráňme mu v tom.

Rozhovor s Ivetou Tóthovou uverejnený v časopise Markíza

Kde, kedy a ako ste sa dozvedeli o orientálnom tanci?

Pred siedmimi rokmi som sa dozvedela od priateľa, že jeho manželka tancuje orientálny – brušný tanec. Predtým som ten tanec nevidela a ani nepočula o tom, že ho u nás niekto učí. Myslela som si, že je to záležitosť len arabských krajín. Vtedy som ani netušila, že má aj liečivé účinky. Brala som to ako módnu záležitosť.

Akú prípravu ste absolvovali vy?

Absolvovala som kurz pre začiatočníčky kde sme sa učili základné kroky, držanie tela, pracovať s panvou. Bola som prekvapená, aké to bolo náročné skĺbiť pohyby rúk, panvy a chôdzu naraz.

Čo vám osobne dáva tanec, čo všetko sa dá telom vyjadriť?

Počas prvých dvoch rokoch som mala pocit, že mi niečo chýba. Bol to zvláštny pocit, lebo navonok bolo všetko dobré. Postava sa mi vyformovala, získala som väčšie sebavedomie, vystúpenia sa hrnuli. Preciťovaním tanca som začala objavovať nový rozmer. Bola to práca s energiou. Viac pozornosti som venovala práci so zemskou energiou (kontakt bosých nôh so zemou), práci s kozmickou energiou (ruky) a práci s centrom (pohyby panvy). Učila som sa energiu nielen kumulovať, ale pracovať s ňou. Vnímať svoje éterické telo a až vtedy prišlo to maximálne naplnenie. Tancom žena dokáže vyjadriť svoje pocity, emócie, či už je to radosť alebo smútok. Ženy sú v dnešnej dobe veľmi uponáhľané, nič nestíhajú a samozrejme sú z toho nervózne. Tancovaním sa dá stres ľahko odbúrať a výsledky sú vidieť okamžite. Na mojich tréningoch to mám možnosť sledovať.

Kto sa môže prihlásiť do vašich kurzov?

Tento tanec je vhodný pre všetky vekové kategórie od mladých dievčat po zrelé ženy. Moja najstaršia tanečnica mala 79 rokov. Nie je to obmedzené ani postavou. Chodia tancovať štíhle aj moletky. A verte, že pohyby u silnejších žien lepšie vyniknú.

Mali ste aj takú adeptku, ktorá sa „vôbec nenaučila tancovať“? Musí mať žena nejaké pohybové predpoklady?

Na každom jednom kurze sa nájde žena, ktorá tvrdí, že je „drevo“ a nenaučí sa to. Je to obrovský omyl. Pracuje sa s prapôvodnou ženskou energiou s ktorou sa žena narodila, len nie každá ju vie využívať. A je len na nej ako skoro sa dokáže uvoľniť, nekontrolovať sa a byť sama sebou.

Aké sú zdravotné účinky orientálneho tanca?

Pohybom sa uvoľnia bloky na šiji, ramenách, v hrudníku, panve, kĺboch. Spevní sa panvové svalstvo, stehná, zadoček, lýtka. Zmierňujú sa, až odstraňujú predmenštruačné, menštruačné a klimakterické problémy, zlepší sa peristaltika čriev. Mám aj také tanečnice, ktoré mali dlhšiu dobu problémy s otehotnením. Aj vďaka pravidelnému tancovaniu sa im podarilo otehotnieť.

Je pravdou, že zlepšuje u žien aj sexuálny apetít?

Je to naozaj pravda. Tancovaním sa panva prekrví, zásobí energiou a žena získava väčšiu vitalitu. Telo je ohybnejšie. A vôbec pri tancovaní sa vyplavujú hormóny radosti a šťastia a to žena vyžaruje a stáva sa príťažlivejšou. Sú to nie len moje vlastné skúsenosti, ale potvrdili mi to aj moje tanečníčky a ich partneri.

Výzdoba žien a tradičný odev – čo všetko symbolizuje...

Výzdoba je veľmi dôležitá – veď ktorá žena sa nerada parádí. Ale samozrejme v peknom tanečnom kostýme sa ženy cítia ženskejšie. Rôzne štrngajúce ozdoby jej pomáhajú pri rytme. Peniažkové šatky sú veľmi vhodné pre začiatočníčky. Kostýmy sú rôzne, sukňové, nohavicové. Niektoré viac, či menej odhaľujúce telo. Zdobia sa rôznymi korálkami, strapcami, retiazkami podľa národných zvyklostí.

Ozdoby v bruchu a piercing - nie sú škodlivé?

Ozdoby a kamienky môžu celkový tanečný efekt len umocniť, naopak prepichnutie pokožky nám bráni toku energie. To čo si tancom zharmonizujeme to piercingom zablokujeme.

Ďakujeme za rozhovor

Stránka s presnejšími informáciami o kurzoch Ivety Tóthovej

 

Orientálne brušné tance

Orientálny brušný tanec prebúdza skutočnú ženskosť