Regeneračné cetrum ezofit

Zázrakom prírody je ľudské telo, ktoré sa dokáže samo regenerovať. Nebráňme mu v tom.

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí medzi zhubné nádory, ktorých výskyt sa neustále zvyšuje. Vykazuje, žiaľ, vysokú úmrtnosť, pretože mnohí podceňujú prvé príznaky a prichádzajú k lekárovi už v pokročilom štádiu ochorenia.

V našom tele sa denne produkuje množstvo potenciálne nádorových buniek. Jednou z úloh imunity je, aby nás chránila pred vznikom nádorov a takéto procesy strážila. Ak obranyschopnosť organizmu funguje ako má, vie podozrivé bunky rozpoznať a zlikvidovať ich.

Zápcha vzniká napr. pri nedostatočnom príjme vlákniny, tekutín alebo ak peristaltika čreva (pohyby čriev, ktoré posúvajú potravu smerom von) nefunguje správne. Pri zápche zostáva stolica v hrubom čreve neprimerane dlho. Následne prebiehajú v črevnom systéme hnilobné procesy, pri ktorých sa tvoria látky dráždiace sliznicu čreva. Ich dlhodobé pôsobenie môže prispievať k rastu polypov a tak aj vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Kolorektálny karcinóm (rakovina hrubého čreva a konečníka) je na Slovensku najčastejším zhubným ochorením!

Celosvetovo patrí Slovensko medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva!

Paradoxom je, že pokiaľ sa objaví dostatočne skoro, dá sa veľmi úspešne liečiť. Nanešťastie, väčšina ľudí ignoruje prvé príznaky a prichádzajú k lekárovi až keď je rakovina v pokročilom štádiu.

Príznaky

 • Dlhotrvajúce poruchy vylučovania (striedanie zápchy a hnačky), časté nutkanie na stolicu
 • Plynatosť, bolesti v brušnej oblasti
 • Ceruzkovitá stolica
 • Tmavé sfarbenie stolice
 • Krv alebo hlieny v stolici, svrbenie, opuch
 • Nechuť do jedla, strata hmotnosti
 • Únava, vyčerpanie
 • Horúčka, závrate
 • Anémia

Ako sa starať o hrubé črevo?

1. Zistite si ochorenia v rodine. Ak ste mali v rodine príbuzného s diagnózou kolorektálneho karcinómu (rakovina hrubého čreva a konečníka) je pre vás prevencia a každoročné používanie testu na okultné krvácanie viac než dôležité!
2. Sledujte osobné dispozície. Ak trpíte iným nádorovým ochorením (najmä rakovinou prsníkov, vaječníkov alebo maternice), iným ochorením hrubého čreva (napr. ulceróznou kolitídou, Crohnovou chorobou atď.) alebo cukrovkou, mali by ste sa dôsledne venovať prevencii.
3. Stravujte sa zdravo. Veľkú úlohu pri prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka zohráva vláknina. Jedzte dostatok zeleniny a ovocia, dbajte na príjem selénu a antioxidantov. Venujte pozornosť svojej imunite.
4. Obmedzujte nezdravé jedlá. Obmedzte živočíšne tuky, červené mäso, údené, grilované a vyprážané jedlá, alkohol.
5. Cvičte. Klinické štúdie potvrdili, že obezita má priamy vzťah k rakovine hrubého čreva a konečníka.
6. Nefajčite.
7. Otestujte sa. Raz ročne obetujte 5 minút zo svojho času a skúste si urobiť test na okultné (skryté) krvácanie v stolici.Test na skryté krvácanie v stolici si môže zakúpiť TU

Test na skryté krvácanie v stolici môže zachrániť život

Predbehnite rakovinu !!!
Väčšina karcinómov vzniká z polypov – malých výrastkov na sliznici čreva. Už polyp vykazuje prvé príznaky ochorenia, krváca a uvoľňuje malé množstvá krvi do stolice. Krvi môže byť tak máličko, že ju vôbec nezbadáte. Ak sa polyp objaví včas, dá sa odstrániť bez operácie. Ak sa však zanedbá, môže sa zvrhnúť na zhubný nádor a vznikne karcinóm. Preto je nevyhnutné sledovať svoje telo a pravidelne používať test na okultné (skryté) krvácanie v stolici.

Pomocou testu sa dá odhaliť, či sa v stolici nachádza krv alebo nie. Test si môže urobiť každý sám, doma vo svojom súkromí a sám si ho aj vyhodnotí. Postup je veľmi jednoduchý a bezbolestný.
NEBOJTE SA, POZITÍVNY TEST EŠTE NEZNAMENÁ RAKOVINU!!!!
Krv v stolici sa môže nachádzať z rôznych dôvodov (hemoroidy, trhlinky na konečníku, zápalové ochorenia, konzumácia alkoholu, užívanie niektorých liekov atď.). Každopádne sa obráťte na svojho praktického lekára. Lekár Vás pošle na vyšetrenie, ktoré odhalí príčinu krvácania.

Kto by sa mal otestovať

 • Bezpríznakoví jedinci nad 50 rokov aspoň 1x za 2 roky (ideálne raz ročne)
 • Bezpríznakoví jedinci nad 40 rokov, ktorí sú príbuzní I.stupňa (t.j. rodičia, deti a súrodenci) pacientov,u ktorých bol zistený karcinóm v intervale 1x ročne
 • Pacienti, u ktorých bolo zistené iné rakovinové ochorenie, najmä pacientky s nádormi prsníka alebo vaječníka nezávisle od veku 1x ročne
 • Osoby, ktoré majú problémy so stolicou okamžite

Vzhľadom na to, že počet pacientov neustále rastie a súčasne sa znižuje vekový priemer pacientov s diagnostikovaným karcinómom hrubého čreva, je na každom z nás, aby zvážil aké sú jeho predispozície a posúdil ako často sa bude testovať aj kedy s testovaním začne.

Test na stanovenie okultného krvácania si môžete zakúpiť tu

Produkty na prevenciu a liečbu rakoviny si môžete zakúpiť TU