Regeneračné cetrum ezofit

Zázrakom prírody je ľudské telo, ktoré sa dokáže samo regenerovať. Nebráňme mu v tom.

Prekyslenie

* Niektoré biochemické procesy v ľudskom tele sú dodnes záhadné

Čínska medicína vedela, ako harmonizovať organizmus

 
Jedným z hlavných odvetví čínskej medicíny, ktorá existuje už tisícky rokov, je diétoterapia. Keďže v dávnej minulosti neexistovali laboratóriá  ani prístroje, čínski lekári cítili človeka energeticky. Zistili, že niektoré potraviny spôsobujú veľkú záťaž organizmu, vytvárajú kyslé prostredie a iné potraviny zasa túto kyslosť pomáhajú eliminovať. O kyslých a zásaditých potravinách nám viac povie diétoterapeut Ing. Peter Tóth (na snímke) a vedúci Regeneračného centra ENERGY.

„ V tele človeka je veľmi dôležitý správny pomer kyselín a zásad.  Ak nie je tento pomer dodržaný, začnú v organizme rôzne zdravotné problémy. Náš organizmus si svoje pH veľmi prísne stráži, a z toho najprísnejšie  pH krvi. Správne pH krvi má byť medzi 7.35 až 7,4. Ak by kleslo pod 7,35, človek zomiera. Väčšia odchýlka je možná v ostatných telesných tekutinách, ale nie  v krvi. Človek sám môže zistiť, či má organizmus prekyslený, keď si odmeria pH moču alebo slín. V lekárni dostať lakmusové papieriky, pomocou ktorých sa zisťuje kyslosť v organizme. Kyseliny sú pre organizmus veľmi škodlivé, sú to produkty rôznych látkových výmen, napríklad kyselina chlorovodíková, močová, octová, ktorá vytvára kyslé prostredie. Na neutralizáciu kyslého prostredia sú potrebné zásadité látky, najmä minerály, stopové prvky. Ak v strave chýbajú, napríklad vápnik si berie z kostí a zubov, chróm z pankreasu, zinok z prostaty a podobne,“ vysvetlil diétoterapeut.

V ľudskom organizme sa dejú rôzne biochemické procesy. Napriek tomu, že veda neustále napreduje, niektoré biochemické procesy sú dodnes záhadné. V minulosti alchymisti sa snažili vyrobiť z jedného prvku úplne iný. Podobná  alchýmia sa deje aj v ľudskom tele. Napríklad horčík sa mení na železo, ale len za prítomnosti kyslíka.

„A tu je odpoveď na to, prečo niektorí starí ľudia, ktorí o kyslých a zásaditých potravinách nevedeli nič, sa dožili vysokého veku. Neraz počujeme, že môj dedo zomrel 93-ročný, aj to len preto, že spadol z koňa. Zabúdame na to, že naši dedovia  a pradedovia veľa fyzicky pracovali. Fyzickou námahou sa krv  okysličuje a kyslík v organizme pôsobí ako katalyzátor, ktorý vykoná  alchymistický proces a nastáva to, že pH sa udržiava neustále v neutráli. Chcem ešte zdôrazniť, že ľudia v minulosti, najmä muži, často denne jedli  kyselinotvorné jedlá -slaninu a chlieb, ale nesmela k tomu chýbať cibuľa, obsahujúca minerálne látky a enzýmy, urýchľujúce trávenie, čo pôsobilo zásadito. Zelenina dopestovaná v kvalitnej zemine, obsahovala pred 50 rokmi oveľa viac minerálnych látok, neutralizujúcich kyslosť prostredia.“- zdôraznil Ing. Peter Tóth.

Pre zaujímavosť uvedieme, ako za ostatné roky klesol obsah minerálnych látok v niektorých potravinách.: u jačmeňa o 63 percent, kukurice 82 percent,, mrkvy 40 percent. Neboli to len minerály, zaznamenal sa aj veľký pokles vitamínov. Výskumy sa robili v Holandsku a  Maďarsku.

„Záujemcom o zdravú výživu radíme, aby obilniny a strukoviny varili spolu s riasami, pretože kým strukoviny a obilniny patria medzi potraviny prekysľujúce organizmus, riasy sú veľmi zdravé a obsahujú veľké množstvo minerálnych látok. Stačí pridať trochu rias a potrava sa zharmonizuje. Niektorí naši klienti sa sťažujú, že konzumujú obilniny, strukoviny a majú pálenie záhy. Ku každej obilnine je potrebné konzumovať kvasenú zeleninu, vtedy sa potrava zharmonizuje“- povedal diétoteraput a dodal, že organizmus neprekysľuje krátko tepelne spracovaná zelenina. Ak sa varí dlho, zničia sa enzýmy, preto by sa nemala variť dlhšie ako 20 minút, potom prekysľuje organizmus. Keď zeleninu uvaríme, nesmieme ju opäť zohrievať. Prihrievaná strava má oveľa nižšiu energetickú hodnotu, nehovoriac o tom, že v nej vznikajú hnilobné procesy. U nás pestovaná zelenina má už veľmi málo  minerálov, preto musí byť potrava doplnená kvasenou zeleninou. Enzýmy, ktoré obsahuje, podporujú trávenie. Prekyslený organizmus spôsobuje chronickú únavu, rôzne ochorenia, medziiným aj alergie. Organizmus prekysľuje nielen strava, jej zloženie, ale dôležité je aj to, ako jeme. Keď budeme jesť hltavo, nezáleží na tom, či konzumujeme zdravé jedlo, organizmus sa prekyslí. Každé sústo  je potrebné prežuť aspoň 5o-krát, pretože v slinách je aj enzým amyláza, ktorý štiepi polysacharidy ešte v ústach. Veľmi dôležitý je aj pohyb, vtedy sa naša krv okysličuje a kyslé prostredie sa mení na zásadité.

„Medzi potraviny, ktoré prekysľujú organizmus patrí biela múka, biela ryža, huby, syry, najmä plesňové, mäso, údeniny, mlieko, pivo, víno, arašidy, ocot, chlieb, ktorý obsahuje droždie, prášok do pečiva i cukor, cukor vôbec, med, a všetko, čo je sladké. Zapamätať by sme si mali dve hlavné zásady zdravej výživy: nejesť jedlá sladké a pečené. Pri pečených potravinách  vzniká sťahujúca energia. Sem patria aj keksy a tzv.„polystyrénové“ chlebíky, ktoré sú vystavené extrémnemu teplu. Dnešný vystresovaný – vo vnútri napätý človek, si energiou pečenia len napätie prehĺbi. Keď človek vynechá sladkú a pečenú potravu, urobí pre svoje zdravie veľmi veľa“- povedal na záver Ing. Peter Tóth, diétoterapeut.

Kalendár zdravia a chudnutia podľa Mesiaca a Ph
Košický Večer 5.októbra 2007

Malva Pokorná

Literatúru o strave a jej vplyvoch na kyslosť (zásaditosť) organizmu si môžete vybrať TU

Literatúru o tom, ako si môžeme pomôcť pri rozličných zdravotných problémoch pomocou stravy si môžete vybrať TU

Zelené potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na zásaditosť organizmu si môžete zakúpiť TU

Prípravok na úpravu acidobázickej rovnováhy organizmu si môžete zakúpiť TU