Regeneračné cetrum ezofit

Zázrakom prírody je ľudské telo, ktoré sa dokáže samo regenerovať. Nebráňme mu v tom.

Sv. Hildegarda

Sv. Hildegarda

Učenie sv. Hildegardy z Bingenu - cesta k zdravému spôsobu života

Dnešná doba je charakteristická prívlastkom hektická. Akosi nám všetko plynie rýchlejšie, žijeme uponáhľanejšie a nezriedka sa nám stáva, že svojim priateľom a známym hovoríme, že nemáme čas. V takomto tempe často zabúdame na to, čo je pre nás najcennejšie - na naše zdravie.

Možností ako pomôcť našej ubolenej duši a dostať sa zdravotne do lepšej kondície je viacero. Alternatívna medicína ponúka veľa alternatív ako si pomôcť - o mnohých z nich už bola na stránkach tohto časopisu reč. Novinkou na trhu, o ktorej si niečo povieme v tomto článku, je učenie sv. Hildegardy z Bingenu. V poslednej dobe sa šíreniu jej poslania venuje Vladimír Bugoš.

Pán Bugoš, sv. Hildegarda z Bingenu je takpovediac v súčasnosti ešte v našich končinách neznámy pojem. Kým bola a čomu zasvätila svoj život?

Hildegarda z Bingenu žila na prelome 11. a 12. storočia (1098 – 1179) v šľachtickej rodine na zámku Böckelheim v  Nemecku. Desiaty prírastok rodičia – Hildebert a Mechtild von Bermersheim od narodenia zasvätili Bohu – vtedy sa hovorilo, že bola odvedená ako desiatok Bohu. Hildegarda vo svojich spisoch uvádza, že prvé vízie od Boha mala už ako trojročná. Bola schopná vidieť to, čo väčšine bolo skryté vrátane budúcnosti. Keď mala osem rokov, rodičia ju odviedli do pustovne na Disibodenbergu ku grófke Jutte von Sponheim. Táto pustovňa sa časom rozrástla na kláštor benediktínok. Po smrti Jutty, Hildegardu zvolili za abatišu tohto kláštora. Neskôr mala Hildegarda víziu v ktorej na žiadosť Božiu založila kláštor Rupertsberg pri Bingene.

Hildegarda sa radí medzi najvýznamnejšie osobnosti európskej kláštornej liečebnej vedy. Boh odhalil Hildegarde tajomstvá stvorenia a spásy, zázraky prírody, ľudského tela, príčiny ochorení a prostriedky ktorými vieme telo a dušu vyliečiť. Odhalenia o tajomstvách mala Hildegarda vo forme vízii. Tie boli spisované a zanechané v rôznych dielach.

Je možné sa s učením sv. Hildegardy oboznámiť? Čo všetko vo svojich dielach pre čitateľa zanechala?

Hildegarda počas svojho života vytvorila množstvo diel. Hildegardine odkazy v spisoch Physica (Náuka o prírode) a Causae et curae (Príčiny a liečenia chorôb) neboli získane v žiadnom laboratóriu, ale boli sv. Hildegarde odovzdané formou vízii. Môžeme povedať, že tieto zdravotné a liečiteľské postupy boli Bohom dané človeku. Sú to diela obsahujúce odkazy pre nás a naše životy. Ak by sme tieto odkazy nasledovali, tak naše životy by sa stali zdravšími, krajšími a plnohodnotnejšími. Samozrejme, to nie je všetko - keby sme chceli hovoriť o všetkom čo nám zanechala sv. Hildegarda z. Bingenu, zapísali by sme tu ešte mnoho strán. Hildegarda napísala veľké množstvo hudobných, teologických a filozofických diel.

A čo vy osobne? Čo vás viedlo k záujmu o sv. Hildegardu z Bingenu? Prečo ste sa rozhodli, že sa jej poslaním budete zaoberať?

Zaoberám sa o alternatívne učenia už vyše 18 rokov. Tou prvou fázou boli bojové umenia, štúdia filozofie (prevažne čínskej a japonskej) a hlbšie pochopenie ma priviedlo k tomu, že k celku týchto filozofií patrí aj umenie poznávania prírody (liečiteľstvo) a neodlučiteľná súčasť týchto štúdii je aj duchovná úroveň. Dnes viem že duchovný rast osobnosti je na prvom mieste. Hildegardina filozofia mi z tohto dôvodu nie je cudzia aj keď som sa s ňou v praxi pred tým nestretol .

Vážne som sa začal zaoberať sv. Hildegardou pred rokom na podnet môjho známeho. Počas štúdia jej diela, som v jej učení našiel mnoho podnetného pre seba, ale aj pre iných, ktorí ešte s ňou neprišli do kontaktu. Som presvedčený, že všetko čo nám sv. Hildegarda zanechala patrí každému. Štúdium tejto geniálnej ženy ma očarilo natoľko, že zvyšok môjho života chcem venovať tomuto filozofickému poznaniu. V jej filozofii som našiel to, čo som doteraz iba hľadal. Vďaka Bohu za to, že môžem nasledovať tieto odkazy z minulosti a žiť podľa nich v súčasnosti.

Vieme využiť učenie sv. Hildegardy z Bingenu aj v dnešnej dobe? Sú jej receptúry k dispozícii?

Áno, samozrejme a veľmi efektívne. Dokonca sa vieme oprieť o fakty, ktoré prináša priamo súčasnosť. Aby som to priblížil Dr. Gottfried Hertzka (1913 – 1997) je jedným z popredných bádateľov. Takmer 900 rokov čakali Hildegardine diela o liečivých silách prírody na svoje znovuzrodenie. Práve Dr. G. Hertzka znovu objavil a študoval tieto spisy takmer 40 rokov. Dr. Hertzka bol nemecký lekár, ktorý sa vydal po stopách tejto mystičky a odhalil nám spôsob využitia receptúr, ktoré opisuje Hildegarda vo svojich knihách. Dr. Hertzka prispôsobil tieto poznatky pre súčasnú dobu. Tento bádateľ preložil z latinčiny mnoho spisov, ktoré nám zanechala Hildegarda a následne vydal niekoľko kníh v ktorých približuje konkrétne využitie liečivých bylín, plodov ale aj liečivý a blahodarný vplyv drahokamov na organizmus a psychiku človeka.

Pred niekoľkými mesiacmi som sa spoznal s rodinou, ktorá žije podľa učenia Hildegardy a vyrába produkty na základe originálnych receptúr už vyše 30 rokov. A tak som dostal nápad, že doplním Hildegardine učenie na Slovensku o tieto geniálne produkty a o mnoho nových informácií, ktoré získali títo ľudia.

Ak by ste mali porovnať produkty vytvorené na báze učenia sv. Hildegardy z Bingenu s inými dostupnými na trhu, v čom sa odlišujú?

V prvom rade tým, že receptúry na základe ktorých sa dnes vyrábajú produkty dostávala Hildegarda vo víziách od Boha. Tak isto treba vziať v úvahu to, že Dr. Hertzka počas svojich dlhoročných výskumov a štúdií týchto receptúr poukazuje na to, že akýkoľvek zásah do štruktúry daných receptúr či už pridávanie alebo uberanie jednotlivých zložiek, malo za následok to, že už nikdy nemala daná receptúra taký účinok ako pri presnom dodržaní podľa Hildegardy z Bingenu. Čo by som chcel ešte dodať k týmto produktom je to že pri výrobe sú používané byliny a plody z eko – výsadby a z biologicky prísne kontrolovaného prostredia.

 K kde by sa mohli ľudia dočítať respektíve dozvedieť viac o učení sv. Hildegardy?

 Aj keď sa jedná o mníšku z 12.st., ktorá žila v Nemecku a na Slovensku nikdy nebola, predsa sa na Sliači nachádza nádherná kaplnka sv. Hildegardy.

Ďalšie články TU

Produkty sv. Hildegardy TU