Regeneračné cetrum ezofit

Zázrakom prírody je ľudské telo, ktoré sa dokáže samo regenerovať. Nebráňme mu v tom.

Jozef Banáš

Jozef Banáš

- slovenský prozaik - autor knihy Kód 9, dramatik, diplomat a politik, otec dvoch dcér, jednou z nich je Adela Banášová

Kód 1. - román o pokrytectve

Máme právo byť hrdí na civilizáciu, ktorá duchovne aj fyzicky čoraz viac upadá? Škandály, ktoré sa takmer denne valia z prostredia katolíckej cirkvi to len dokazujú. Prečo je kresťanstvo choré?

stránka Ing. Jozefa Banáša

Prečítajte si viac o Kóde 1...

Úryvky z jeho kníh

Informácie o Jozefovi Banášovi na Wikipédii

Jozef Banáš na Facebooku

Rozhovor s Ing. Jozefom Banášom

Vyštudoval zahraničný obchod na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, bol top-manažérom, novinárom, diplomatom a politikom – poslancom Národnej rady SR, Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a podpredsedom Parlamentného zhromaždenia NATO. Ovláda päť jazykov, napísal viac ako dvesto komentárov, glos, esejí, štyri televízne inscenácie, scenár k filmu.

Jozef Banáš - Kód 9Začiatok sezóny (druhá cena za scenár na filmovom festivale v San Remo, 1987), tri divadelné komédie (z ktorých No comment žala úspechy v divadle West v hviezdnom obsadení Filip, Radič, Noga, Skrúcaný, Piško) a sedem kníh.
Satira "Idioti v politike" (2007, 2010) sa stala bestsellerom, rovnako ako romány: "Zóna nadšenia" (2008, kniha roka na Slovensku, na český trh ju uviedlo v roku 2009 vydavateľstvo Euromedia a na nemecký v roku 2010 vydavateľstvo Weltbuchverlag Dresden) "Zastavte Dubčeka!""Lepší ako včera""Deň do večnosti" - zbierka z rýmov i nerýmov, ktoré som dlho ukrýval v zákutiach mojej duše aj šuplíkov, "Politicum tremens alebo Čo bolo, bolo!" , "Kód 9"

Momentálne žije v Bratislave, manželka Mária (1952) je výtvarníčka, majú dve dcéry Máriu (1974) a Adelu (1980).

Videozáznam z prednášky Jozefa Banáša na EZOfeste (2014):
Demotivujúce kresťanské dogmy v románe Kód 1

Jozef Banáš o knihe Kód 9

"Táto myšlienka v mojej hlave sa rodila už dlhšie, veľmi ma znepokojovala a znepokojuje situácia, v akej sa nachádzajú ženy, aj histórii aj v súčasnosti. Prešiel som všetkými náboženstvami a rozhodujúcimi spoločenskými systémami, od staročínskeho Sianu z Pekingu cez Tibet, Nepál, Indiu, Jeruzalem až do Vatikánu, prešiel som tie rozhodujúce náboženstvá. Ten hlavný hrdina mapuje, ako sa jednotlivé spoločnosti správajú k ženám. Je to dramatický a emotívny príbeh, hlavný hrdina hľadá lásku a uvedomí si, že ju má vlastne pri sebe celý život,"
Zdroj: HNonline.sk

Román je podľa autora o zbližovaní všetkého dobrého, čo sa vinou historických nedorozumení a nedopatrení ocitlo na opačných, zdanlivo sa vylučujúcich póloch. O náboženstvách, ideách, kultúrach, postojoch aj o svete mužov a žien, ale najmä o nastoľovaní zákona rovnováhy. Jozef Banáš vo svojej knihe odmieta učenie o Ježišovi Kristovi. "Tvrdím, že Boh nerozoznáva žiadnych katolíkov, evanjelikov, židov, moslimov či budhistov, ale rozoznáva jediné - kto je dobrý a kto je zlý. Nie je to však originálne, to hovoril už Ježiš. Ja totiž verím v učenie Ježiša Krista, ale neverím v učenie o Ježišovi Kristovi,"
Zdroj: Pravda.sk

Jozef Banáš sa riadi heslom: Život je príliš vážna vec na to, aby sme ho brali smrteľne vážne.